אזהרת אנטוני אידן להונגריה

לפי הודעת סוכנות "רויטר", מיום 30 במרס 1944
מתוך: משה פראגר, חורבן ישראל באירופה, הקיבוץ המאוחד תש"ח, עמ' 286-287


בקשר לאזהרתו של נשיא ארצות הברית בדבר יהודי הונגריה, השמיע מיניסטר החוץ של בריטניה, א. אידן, הצהרה זו בישיבת בית הנבחרים מיום 31 במארס 1944:

..."בודאי שם הציר אל לבו את ההכרזה שהכריז ב- 24 במרס נשיא ארצות הברית בשאלה זו, ואת העובדה, שממשלת ה. מ. הצטרפה מיד בלב שלם להכרזה זו של ארצות הברית. נערכות שיחות נוספות בין ממשלת ארצות הברית ובין ממשלת ה.מ., ואשתמש בהזדמנות זו כדי למסור בשם ממשלת ה. מ. את ההכרזה הבאה:

"ממשלת ה. מ. וממשלות הברית מוסיפות לקבל הוכחות כי מדיניות ההשמדה הנאצית לא פסקה. בייחוד הייתה רדיפת היהודים מלאה זוועה ללא דוגמה. בשעה זו - שמפלתה של גרמניה מתקרבת והולכת ונעשית ודאית יותר - יכולה ממשלת ה. מ. ביחד עם מעצמות הברית לחזור ולהביע את שאט נפשם אל פשעיה של גרמניה ואת דבר החלטתן שכל האשמים יובאו לפני כס המשפט. אך מלבד האשמה במישרין יש עוד שותפות בלתי ישירה בפשע. כל ממשלה גרורה, המגרשת אזרחים למקומות שנקבעו על ידי ברלין, חייבת לדעת, כי פעולות כאלה פירושן מתן עזרה לרדיפות האכזריות. דבר זה לא יישכח בבוא יום התבוסה הבלתי נמנעת של ראש אויבי אירופה.

לאשרנו יש עוד בקרב המדינות הגרורות אנשים יחידים ושלטונות רשמיים אשר התנגדו לדוגמה הגרמנית הרעה וגילו יחס של סבלנות ורחמים. דבר זה ידוע לבעלי הברית. מתוך תקווה לעודד ולהרבות מעשים טובים כאלה, רוצה ממשלת ה. מ. לא להניח מקום לספק, כי אלה שהלכו בדרך הישר לא יישכחו אף הם ביום מיצוי החשבון. ועדיין יש שהות מעטה ואפשרות לבעלי הרחמים להכפיל את מעשיהם האנושיים ולאשמים - לנסות לתקן את המעוות ע"י שחרור קורבנותיהם ומתן פיצויים להם במידת האפשר.

ממשלת ה. מ. בטוחה שהיא מביעה את רגשי כל ממשלות הברית בקראה למדינות הקשורות בברית עם אויבתנו גרמניה, כי יתנו יד למניעת רדיפות נוספות ויסייעו להגנתם ולהצלתם של החפים מפשע.

מנוי וגמור עם ממשלת ה. מ. להמשיך בשיתוף פעולה עם כל הממשלות והמוסדות הפרטיים, המעונינים להציל ולקיים בכל מאמצי כוחם את אלה הצפויים לסכנת הטרור הנאצי".