חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

לוצאטו משה חיים, רמח"ל

משורר ומקובל; 1707 - 1747. רבני גרמניה החרימוהו, עד כי נאלץ לעזוב את ארצו. כתב ספרי קבלה, שירים סיפורים ומחזות, ספרו הידוע - מסילת ישרים

ר' משה חיים לוצאטו - רמח"ל - משורר ומקובל; נולד בפאדובה בשנת 1707, ומת בעכו בחודש ניסן שנת תק"ז (1747).
אביו, יעקב לוצאטו, היה סוחר נכבד ועשיר. גם אמו הייתה ממשפחת לוצאטו. עודנו נער ובבית רבו ר' ישעיהו באסן (חתן הפייטן והמקובל ר' בנימין הכוהן) נפתחו לו שערי הקבלה והסוד אשר בהם עסק כל ימיו. נלהב מכתבי האר"י, ורצה להחיש את הגאולה. בגלל עיסוקו בקבלה החרימוהו רבני גרמניה עד כי הוכרח לעזוב את ארץ מולדתו והלך לאמשטרדם. עשר שנים התגורר לוצאטו בבירת הולנד, עד אשר תקפתהו תשוקתו ללכת לארץ ישראל. בשנת 1743 עלה לוצאטו לארץ, אחרי שלוש שנים של שלווה מתו אשתו ובנו במגפה, ולאחר מכן,הוא מת בעכו, והובא לקבורה בטבריה.

ספריו
כוחו הגדול בשיר ומליצה נתגלה עוד בימי ילדותו, כבן י"ב שנה כתב מחזה "שמשון ודלילה". ספרו "לשון למודים", הוא תורת הסגנון העברי, נתחבר בעת ההיא. חיבר ק"ן מזמורי תהילים.

בשנת 1727 כתב את ספרו "מגדל עז" - דרמה אידיאלית לכבוד חתונת ידידו. הדרמה הזאת, כמו הדראמה האליגורית "לישרים תהילה" שכתב בשנת 1743 לכבוד חתונת תלמידו באמשטרדם, נכתבה בסגנונו של ה"רועה הנאמן" (Pastor Fido) למשורר האיטלקי גואריני.
לוצאטו כתב ספריו הפיוטיים בסגנון מקראי, והוא נחשב למחדש השפה העברית. משוררים אחרים (מינדיס, ויזל) הלכו בעקבותיו וניסו לחקות את סגנונו הטהור.

שיחות רבות בספריו אלה מלאות חן ויופי רוך ואהבת הטבע. לוצאטו מסר כי מגיד מן השמים ירד אליו וגילה לו רזי דרזין. על פי התגלות זו כתב את ספרו "זהר תנינא" בסגנון הזהר הישן, וספרים נוספים כמו "ע' תיקונים", "פירוש על קהלת". "חוקר ומקובל", "קל"ח פתחי חכמה" אשר בהם הציע את שיטתו בחכמת הקבלה.

לפי דעתו עיקר הפעולה אשר ישראל פועלים למטה, היא לחזק את כוחו של הקב"ה. על ידי כך יבוטל כוח הקליפה ויתעלה שמו של ה' ויבא משיח.

אחרי שנגזר על לוצאטו בחרם שלא יעסוק עוד בקבלה כתב באמשטרדם מלבד המחזה "לישרים תהילה" את ספרו "דרך תבונות" על דרכי התלמוד, וספר "מסילת ישרים" דברי מוסר, ובהם עניינים קרובים ללימודי החסידות. ועוד מאמרים "על ההגדות", "על העקרים" ו"דרך חכמה".

מאמרים נוספים הקשורים לנושא (קישורים לאתר דעת):
ספרי רמח"ל הנמצאים בטקסט מלא באתר דעת:
מאמר על ההגדות / משה חיים לוצאטו
מאמר החכמה / משה חיים לוצאטו
מאמר העיקרים / משה חיים לוצאטו
דרך ה' / רבי משה חיים לוצאטו
מסילת ישרים / משה חיים לוצאטו
שירים / לוצאטו משה חיים
עלייתו של הרמח"ל לארץ ישראל / מאיר בניהו
ר' משה חיים לוצאטו בארץ ישראל / חיים זהר

מקור הערך: ע"פ איזנשטיין, אוצר ישראל


הערות לערך:
שם המעיר: צבי אלפישר
הערה: מקום קבורתו של רמח"ל הוא בבית הקברות היהודי העתיק בכפר יאסיף.
מקור ההערה: ספרות מחקרית וישעיהו ליבוביץ


שם המעיר: משה חלו
הערה: לפי המקובל יום פטירת הרמח"ל זצ"ל הוא כ"ו אייר תק"ז ולא בניסן
מקור ההערה: בספר ירים משה, וגם בכמה מקורות אחרים.


שם המעיר: מקום קבורת הצדיק
הערה: לפי הדעה בכפר יאסיף בית הקברות היהודי העתיק,במרכז המקום ליד רבי משה מלכי זצ"ל.שני מצבות גדולות יש שם ,אחד מהם הרמ"חל זיע"א
מקור ההערה: קבר הרמ"חל זיע"א


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן

נושאים קרובים באתר דעת
רמח"ל


ספרים בטקסט מלא
מסילת ישרים - מעובד לעברית קלה
דרך חכמה
קל"ח פתחי חכמה