חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

הספר הלבן של פאספילד - 1930

הספר הלבן של פאספילד (Passfield). המליץ להגביל, או אף להפסיק את העלייה לארץ.

הספר הלבן של פאספילד" פורסם באוקטובר 1930 על-ידי שר המושבות הלורד פאספילד, ושימש הודעה פורמלית של מדיניות הממשלה הבריטית, עליה הוחלט בעקבות פרעות תרפ"ט (ראה ערך).
הספר הלבן קובע כי הפיתוח של הבית הלאומי היהודי בארץ-ישראל אינו מהווה את הבעיה העיקרית של המנדט. יחד עם זאת מציין המסמך כי הממשלה הבריטים מתכוונת לקיים את כל ההתחייבויות שנתנה הן לערבים והן ליהודים. כן מציין המסמך את הנזק הרב שנגרם להתפתחות הכלכלית של האוכלוסייה הערבית כתוצאה ממדיניות ה"הסתדרות" והסוכנות היהודית להעסיק יהודים בלבד.
פאספילד מדגיש כי בארץ אין מספיק אדמה הראויה לעיבוד כדי לתמוך בהמשך העלייה. זאת ועוד, יש להגביל את מכירת הקרקעות מערבים ליהודים, תוך התחשבות ברמת האבטלה של ערבים ויהודים כאחד.
מסקנתו של פאספילד היא שמאחר והעלייה גורמת לחוסר עבודה בקרב הערבים, יש להגבילה, ואם יש צורך בכך - אף להפסיקה.
פרסום "הספר הלבן" הִכה בתדהמה את היהודים בארץ ובעולם, שכן הם ראו בזאת מתן פרס לאלימות. חיים וייצמן התפטר מתפקידו כנשיא ההסתדרות הציונית, אליו הצטרפו הלורד מלצ'ט, נשיא מועצת הסוכנות היהודית, וכן פליכס וארבורג מן הסוכנות היהודית. הבריטים הופתעו מעצמת התגובה היהודית, ולאחר משא ומתן ממושך, פורסמה איגרת מטעם ראש הממשלה, ראמזיי מקדונלד, שריככה במקצת את דברי "הספר הלבן", אולם לא ביטלה אותו. באיגרת נאמר, בין השאר, כי הממשלה תבצע פעולות פיתוח נרחבות בארץ, "לתועלת הערבים והיהודים גם יחד".

מקור הערך: יהודה לפידות

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
פרעות תרפ"ט