חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

נרבוני משה

נרבוני משה בן יהושע. פילוסוף, פרשן ומתרגם יהודי. באר את הספר מורה נבוכים. נולד בדרום צרפת, וגר באחרית ימיו בספרד. נפטר ב-1362.

ר' משה בן יהושע, מכונה "הנרבוני" ע"ש מוצאו מהעיר הצרפתית נארבון. פילוסוף ורופא יהודי. חי בסוף המאה ה- 13.

כתב פירושים לכתבים של פילוספים ערבים ועבריים: אבן רושד, אבן סינא, אלגזאלי, אבן עזרא, וכן באר את הספר מילות הגיון לרמב"ם, ואת מורה נבוכים.
פירושו של ר' משה נרבוני למורה הנבוכים ידוע בקיצוניותו השכלתנית, והוא מבוסס על גישתו הפילוסופית של אבן רושד מבית מדרשו של אריסטו. הוא שאף להשלים את המורה בהתאם לדעות הפילוסופים. הוא מוצא את דעותיו הפילוסופיות מוסוות בדברי הרמב"ם עצמו.

גישתו זו הקנתה לו מתנגדים:

רבי יצחק עראמה מזהיר מלעיין בפירושו של נרבוני על המורה, וכתב עליו (עקדה שער ע"ז) כי דרכו לטמא הטהרות ולפגל הקדשים ולגלות מומים נסתרים ברמב"ם.
עוד כתב:
"והתלונה הגדולה על הנרבוני הוא שקשר קשר אמיץ ברבו ובכל כיוצא בו, שהשתדל להטות דבריו הנקיים אל צד החשד ומיעוט האמונה". (שער י"ג)
מתרגם הרמב"ם, הרב יוסף קאפח כותב:
"נראה שהוא היה בעל דעות חורגות מן המסור והמקובל באומה, ואף בדברים יסודיים כגון האמונה בתחיית המתים וכדומה. ולא היה אכפת לי אם היה מבטא את כפירותיו והזיותיו בתור דעות שלו, הנו ככל הפקפקנים והכפרנים שבעולם, אך מצער הדבר שהוא מנסה להשחיל את דעותיו כאילו רבינו [הרמב"ם] חלילה סבור כך."
דוגמה לפירוש ראציונאלי של נרבוני, כאשר הוא שם בפי רמב"ם את רעיונותיו האריסטוטליים

טקסט מלא של פירושו למורה נבוכים

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
משה בן מימון
ספרים בטקסט מלא
באור לספר מורה נבוכים