חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

גלעד [עיר]

עיר בארץ גלעד הדרומית

בגלעד נאספו בני עמון בעלותם בימי יפתח למלחמה על יושבי ארץ הגלעד הצפונית (שופטים י, יז). יתכן כי מגלעד זו באו "חמשים איש מבני גלעדים" להשתתף בקשר פקח בן רמליהו בהכותו את פקחיה בן מנחם (מלכים ב, טו, כה), ועל כך קורא לה הנביא הושע (ו,ח): "גלעד קרית פועלי און, עקבה מדם".

יש סוברים כי העיר גלעד היתה גם מקום קבורתו של יפתח, וכן הניחו השבעים בכתבם: "ויקבר בעירו גלעד", במקום הנוסח המסורתי: בערי גלעד (שופטים יב, ז). אבל אין ניסוח זה מתקבל על הדעת, יען כי לא מצאנו מקום במקרא בשם "עיר יפתח", זולתי מצפה, שעליה נאמר: "ויבא יפתח המצפה אל ביתו" (שם יא, לד). ואמנם פלביוס בקדמוניות (ה, ז, יב) כותב: "ויפתח נפטר ונקבר בעיר מולדתו מצפה, עיר בארץ הגלעד". כוונת המלים "בעיר הגלעד" היא, איפוא: באחת מערי הגלעד. וכן : "ותנח התיבה על הרי אררט" (בראשית ח, ד) במובן : "על אחד מהרי אררט".

על יסוד הכתוב בשופטים י, יז, המספר כי בני עמון חנו בגלעד ובני ישראל במצפה, מזהים את העיר גלעד עם ח' גלעד שבקרבת מצפה, 9 ק"מ מדרום לנחל יבוק, 25 ק"מ צפון מערב לרבת בני עמון, בחורבה נמצאו חרסים מתקופת הברזל הקדומה, היא תקופת ההתיישבות הישראלית.


מקור הערך: מעובד על פי פנחס נאמן, אנציקלופדיה גיאוגרפית מקראית, תשכ"ו, וברשות הוצאת יבנה

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
גלעד [ארץ]