חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

דותן

עיר עתיקה סמוך לגבול הדרומי של עמק יזרעאל. העיר נמצאת בעמק פורה, הנקרא על שמה 'עמק דותן'.

תל דותן הינו תל ישוב עתיק גדול במרכזו של עמק דותן כ-10 ק"מ מדרום-מערב לעיר ג'נין בצד הכביש שכם - ג'נין.
דותן נזכרת לראשונה ברישומי הערים שכבש תחותמס השלישי מלך מצרים.

כאשר יצא יוסף לראות את שלום אחיו הרועים בשכם, יצא מעמק חברון בדרך הראשית, הנמשכת לאורך פרשת המים צפונה, עד שהגיע לשכם. משם, בדרך שכם - שומרון - ג'נין, הגיע לדותן. שם מצא את אחיו בכרי המרעה הסמוכים, ושם מכרוהו לאורחת ישמעאלים שבאה מהגלעד דרך עמק בית שאן. השיירה ירדה ליד יזרעאל דרומה, ועברה ליד דותן כדי לפנות מערבה ולהתחבר עם הדרך היורדת למצרים.

בתקופה המלוכה היתה דותן עיר בצורה, ואליה שלח מלך ארם "סוסים ורכב וחיל כבד" להקיף את העיר כדי לתפוס את אלישע, אך הם הוכו בסנוורים, והנביא הוליכם לשומרון. בספר יהודית נזכרת דותן כמקום המערכה של מלחמת הולופרניש ביהודים.

כיום מזהים את העיר דותן עם תל דותן שבמרחק 22 ק"מ מצפון לשכם. התל, המשתרע על שטח של 100 דונם, שולט על דרך הארחות העוברת על ידו ונשקף על פני כל העמק, המכונה בפי ראובן בכור יעקב בשם: מדבר, לאמר: מקום מרעה.

בחפירות שנעשו בתל נחשפה עיר מרכזית מבוצרת, ששלטה על סביבתה. וכן נמצאו שם שרידי החומה של דותן המבוצרת מהאלף השלישי שלפני הספירה הנוצרית, ומעליהם שרידי בתים, סימני רחובות צרים וכלי חרס מדותן של תקופת הברונזה התיכונה, הם ימי יעקב ויוסף. בחפירות אלה נחשפו שרידים גם מהתקופה הישראלית, מימי אלישע, ומדותן ההלניסטית של המאות האחרונות לפני החורבן.

משמאל לתל נמצאת באר המכונה בפי הערבים 'באר יוסף', והם מראים עליה כעל הבור אשר לתוכו השליכו האחים את יוסף לפני שמכרוהו לישמעאלים.
בחפירות מאוחרות יותר, נחשפו שרידים מן התקופה הכנענית הקדומה והתיכונה אשר הוכיחו כי כבר אז העיר הייתה מבוצרת ומוקפת חומה. אך במקום כבר היה כנראה יישוב קדום יותר מן התקופה הכלכוליתית, שכן לאחרונה נחשפו באתר הוכחות לקיום התיישבות מהתקופה.
רוב ממצאי תל דותן מוצגים במוזיאון קטן השוכן בתוך בור מים בחצר הקולג' של קתדרלת סנט ג'ורג' בירושלים.

עמק דותן
עמק דותן שמצפון וממערב לתל נקרא בערבית: סהל ערבה, ובספר יהודית: ערבות דותים. זהו העמק הגדול ביותר באזור הרי השומרון. אורכו כ-10 קילומטרים ורוחבו כ-3 קילומטרים.

העמק מוקף כמעט כולו בהרים למעט אזור העיר ג'נין. לעמק דותן חשיבות אסטרטגית עקב מיקומו הגבוה יחסית, הצופה על הגליל התחתון, עמק יזרעאל וחבל תענך.
בעמק נמצאת העיר ג'נין. רוב האזור מיושב על ידי כפרים ערביים למעט היישוב מבוא דותן הצופה על העמק. העמק מהווה אזור מרכזי מאוד ובמקום עובר התוואי של כביש ג'נין-שכם.


מקור הערך: מעובד על פי פנחס נאמן, אנציקלופדיה גיאוגרפית מקראית, תשכ"ו, וברשות הוצאת יבנה

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן