חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

עין גנים

עיר בנחלת יהודה, ועיר כנענית בנחלת יששכר

א) עיר עתיקה בנחלת מטה יהודה בשפלה (יהושע טו, לד). רבים קובעים אותה בח' אם ג'ינה כק"מ ורבע דרום מערב לבית שמש.

ב) עיר כנענית עתיקה, הנזכרת בכתבי אל עמארנה (17,250) בשם ג'ינה. בחלוקת הארץ נפלה בחלקו של מטה יששכר (יהושע יט, כא) וניתנה אחר כך ללויים מבני גרשון (שם כא, כט; ובדברי הימים א ו, ח בשם ענם).

משערים, כי עין גנים זאת היא בית הגן בקצה הדרומי של עמק יזרעאל, הנזכרת במנוסת אחזיה מלך יהודה מיזרעאל (מלכים ב ט, כז) בדרך המרכזית המובילה לשכם ולירושלים. היו שרצו לזהותה עם העיר הערבית ג'נין, אך כיום חולקים רבים על הזיהוי עין גנים שביששכר עם בית הגן – ג'נין. לדעתם, אין להניח שנחלת יששכר הגיעה עד השער הדרומי של העמק. לפי יהושע (יז, יא), נכללו יבלעם ובנותיה בנחלת מנשה, ובית הגן הרחוקה ממנה רק שני ק"מ בלבד הייתה בודאי אחת מבנותיה, ואף היא הייתה למנשה. לפיכך, יש לחפש את עין גנים במקום אחר, אך מקום כזה עדיין לא נתגלה.

לפי פלביוס, היה בימיו בבית הגן כפר גדול בשם גיניה, שנחשב להתחלת ארץ שומרון (מלחמות היהודים ג, ג, ד). בהיותה עיר הכותים הראשונה בדרכם של עולי הרגל מהגליל ירושלימה, היו יושביה השומרונים מכריחים את הגליליים לעקוף את העיר ממזרחה וללכת בדרך עמק הירדן ליריחו, ומשם לעלות ירושלימה. כחמש שנים לפני החורבן, רצחו הכותים אחד מעולי הרגל וגרמו בכך למלחמת דמים קשה בין היהודים והשומרונים, שבגלל התערבותו של הנציב הרומי קומנוס עלתה בקרבנות מרובים לשני היריבים והביאה לחורבן ערים שומרוניות רבות (קדמוניות כ, ו, א; מלחמות היהודים ב, יב, ג-ז).

מקור הערך: מעובד על פי פנחס נאמן, אנציקלופדיה גיאוגרפית מקראית, תשכ"ו, וברשות הוצאת יבנה

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן