חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

מונטפליר

עיר בצרפת. יהודים ישבו בה והפכו את העיר למרכז מסחרי ובו נפתח גם בית ספר לרפואה. הייתה שם ישיבה גדולה, חכמים גדולים ומפורסמים חיו בה

מונטפליר - עיר בצרפת. במחצית השניה במאה הי"א היה שם ישוב נכבד של יהודים אשר עשו את העיר למרכז מסחרי וגם לרופאים מומחים, ובמאה הי"ב נוסד שם בית ספר לרפואה. יעקב בן מכיר, המכונה "דון פרופיאט" או "פרופאטיוס היהודי" נתמנה לראש בית הספר. מצב היהודים הורע מאד בשנת 1292 כאשר נמסרה העיר בידי המלך פיליפ היפה, ובשנת 1306 גורשו משם. בשנת 1320 שבו תחת חסות המלך סאנשו. בשנת 1363 נגזר על היהודים לשאת אות מיוחד על בגדיהם וביום 17 בספטמבר 1392 גורשו שנית ממונטפליר.
במאה הט"ז באו שם אנוסים מספרד. הסוחרים הנוצרים חששו מתחרות היהודים והשתדלו תמיד להגביל את זכויותיהם ומעשיהם.
בראשית המאה הי"ט היה מספר היהודים שם רק 105 נפשות. ליהודים היו שני בתי קברות. ובשנת 1287 קבלו רשיון מהמלך ג'יימס הראשון לפתוח איטליז. הנוסע בנימין מטודילא היה במונטפליר בשנת 1165 והוא משבח את חכמי העיר.

הייתה במונפלייר ישיבה גדולה, שנחשבה כמו ישיבת רמון ספרד (גראנאדה), העיר נקראה "הר הקודש" ו"אם בישראל" (שו"ת הרשב"א ח"א סי' תי"ח).

מעיר זו יצא החרם הראשון על העוסקים בחכמת הפילוסופיה. בשנת 1232 הוציאו הרב ר' שלמה ב"ר אברהם, ותלמידיו ר' יונה ב"ר אברהם גירונדי ור' דוד ב"ר שאול, איסור על לימוד מורה נבוכים וספרי הרמב"ם. כמה שנים לפני הגירוש של 1306 נתחדשה המלחמה נגד הרמב"ם ע"י ר' אבא מארי מלוניל, שהיה רב במונטפליר, ושלח אגרת עם חתימות 24 ראשי העיר להרשב"א בברצלונא נגד הרמב"ם.
המצדדים בתורת הרמב"ם במונטפליר היו הרופא יעקב ב"ר מכיר, הרופא שלמה מלוניל, ר' יהודה ב"ר משה אבן תבון, ובפרט ר' ידעיה ב"ר אברהם בדרשי.

בין חכמי מונטפליר נחשבו גם ר' אברהם ב"ר דוד מפושקיירא (הראב"ד השלישי), ר' משה ב"ר שמואל אבן תבון, ר' יהודה אריה הררי, ר' אברהם בוניט ב"ר משולם ב"ר שלמה אביגדור.

מאמרים נוספים הקשורים לנושא (קישורים לאתר דעת):
ויכוח על לימוד פילוסופיה

מקור הערך: ע"פ אוצר דינים ומנהגים לי"ד אייזענשטיין

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן