ה"סזון הגדול"הכנות

בניגוד לדבריו של סנה, כאילו ועדת הביטחון של ה"הסתדרות" היא שניהלה את הסזון וההגנה "רק" סיפקה מתנדבים, הרי לאמיתו של דבר הוטל הביצוע בכללותו על ארגון ההגנה; שירות הידיעות של ארגון זה (ש"י) סיפק את רשימת המועמדים לחטיפה וגם חקר את החטופים, ואילו הפלמ"ח היה אחראי על החטיפות עצמן.
על הפעילות כולה ניצחה חבורה שכללה את: יעקב דורי (שהיה ראש המטה הכללי של ההגנה), משה סנה (ראש המפקדה הארצית - הרמ"א), ישראל גלילי, אליהו גולומב ומשה דיין.
עם מטה הסזון של הפלמ"ח נמנו: יגאל אלון (שהיה סגן מפקד הפלמ"ח ועמד בתחילה בראש הסזון), שמעון אבידן (סגנו של אלון במטה הסזון), גרשון רבינוביץ (מזכיר), דב בן-ארי ויהודה אבני (גזברים). 1
מפקד הש"י באותם ימים היה ישראל זבלודובסקי (עמיר), אשר ניהל את רוב החקירות באופן אישי.

בישיבה עם ראשי הש"יּ הציע אלון "לרכז את כל המיידע שבידי הש"י, לרכז כוחות גדולים ולבצע את כל המעצרים בכל רחבי הארץ במועד אחד. אף אם לא נתפוס את כל אנשי האצ"ל, נגרום לכך שהם לא יוכלו להתארגן, להסתתר, להחליף מקומות מגורים, משרדים וכו'. יש להניח שידוע היה על מרביתם - ופעולה כזו תשתק את פעולתם".
מספר יגאל אלון: 2
"תוכנית זו הדהימה את מפקד הש"י, ישראל עמיר. הש"י התנגד לה ורצה שהסזון יתבצע טיפין-טיפין. המחלוקת הובאה בפני דורי, והוא הכריע כדעת הש"י. לכן לא טרחתי להכין ולארגן את כל מקומות המעצר, שלפי דעתי ניתן היה למצוא במקומות שונים בכל רחבי הארץ.
הפעולה נמשכה, אפוא, טיפין-טיפין, במסגרת עצמאית לחלוטין. אני הייתי אז סגן מפקד הפלמ"ח, אך בשבועות אלה עסקתי בעיקר בסזון.
כעבור כמה שבועות נפלה במוסדות ההחלטה בעד שיתוף עם השלטונות הבריטיים. אני, ורבים מחברי, ש'בערנו' בעד ביעור הפורשים - התנגדנו באותה מיידה לשיתוף פעולה עם הבריטים.
הלכתי אל סנה והודעתי שאני מוכן להמשיך בתפקידי רק אם לא יוסגרו החטופים, והודעתי שאתפטר אף אם יתברר שכתוצאה מן העיקובים שבוצעו על-ידי אנשי הפלמ"ח - הוסגרו אנשי אצ"ל לבריטים.
אני זוכר שיחה ארוכה עם אליהו גולומב, משה סנה, יעקב דורי, ישראל גלילי ואני. רק ישראל גלילי ואני היינו נגד השיתוף עם הבריטים. וכאשר הוכרע סופית בעד השיתוף - הודעתי למפקדה שאני מתנגד לשיתופו של הפלמ"ח בכל פעולת הסזון. אז נכנס לתמונה גם יצחק שדה, מפקד הפלמ"ח, שבדיון הגדול והמר שהתקיים בנושא זה - הטיל את כל משקלו נגד השיתוף עם הבריטים.
דעתו של שמעון אבידן היתה שעדיף לפעול באופן עצמאי. אך עם הברירה היא בין שיתוף עם הבריטים לבין אי-עשייה כלל - הוא בעד שיתוף עם הבריטים.
כשראיתי שעומדים לתת פקודה המחייבת את חברי הפלמ"ח לפעול תוך שיתוף עם הבריטים, ומכיוון שידעתי למה עלול הדבר להביא, העליתי הצעה - שיצחק שדה וישראל גלילי בירכו עליה - שההגנה לא תיתן פקודה אלא תקבל מתנדבים. ואכן נקבע, שמי שלא יסכים לצאת - לא יראו בכך הפרת משמעת. [...] (הדגשות שלי, י.ל.)

כאשר הוחלט להסגיר את אנשי האצ"ל לבולשת הבריטית, ביקש יגאל אלון לשחררו מתפקידו ושמעון אבידן בא במקומו.
ביטוי להתנגדות חברי הפלמ"ח לשיתוף-פעולה עם הבולשת הבריטית ניתן בשירו של חיים חפר "קואופוריישן". 3


שיר הקואופוריישן

(שהושר בנעימת "היא תלבש כותנת משי")

הוא לובש כסיות של משי כשהוא בא,
קואופריישן? - אדרבא ואדרבא,
משפשף ידיו בנחת,
כי הרקיח הוא קלחת,
כל כך קל הוליך שולל את הבובה.

כל צנחן כפלמ"ח וכל ותיק
סי. אי.די. כבר כבדה אותו בתיק.
רבותי, הנה הקץ בא,
לא צילום וטביעת אצבע,
וטופח על כרסו זה מיסטר גריג.

הוא יודע כל דבר אשר נחוץ,
מה עושים הילדים מן הקיבוץ.
מה צבעה של כל כותונת,
כי מיניסקוס יש לינקלה הגוץ.

קואופוריישן זה דבר מאו נחמד,
כשמקיים אותו לא צד אחד בלבד,
עד שותף בא ואוסרני,
הן זה כלל לא ג'נטלמני,
יתחסל הקואופוריישן, ומיד!!

אבל התנגדות חברי הפלמ"ח לשיתוף-פעולה עם הבריטים, לא מנעה מהם לקחת חלק פעיל בסזון.
באוקטובר 1944 הוחל בארגון קורסים מיוחדים לחברי הפלמ"ח שנבחרו למילוי המשימה. הקורסים הללו נערכו בקיבוצים קיסריה ומשמר-העמק. התקיימו שישה מחזורים (הראשון החל ב-20 באוקטובר 1944 והאחרון הסתיים ב-21 בנובמבר של אותה שנה), ובסך-הכול השתתפו בהם 171 איש.
חלק מן הקורסים הוקדשו לתורת העיקוב וביתר הזמן למדו את תורת קרב המגע; היאבקות, אגרוף, ג'ודו וכו'.
כן היה צורך לבנות בתי-מעצר, לשיכון החטופים. מאחר ופעולות החטיפה היו בלתי- חוקיות, היה הכרח לשמור על קיומם בסוד כמוס, לא רק מפני אנשי האצ"ל, אלא גם מעיני השלטונות הבריטיים וכן מפני חברי הקיבוצים שבהם נבנו ה"מוסדות" הללו. להלן רשימת הקיבוצים בהם נבנו בתי-מעצר: 4
עין חרוד: בקצה המשק, ליד הרפת, היה מתבן גדול. בתוכו נבנה צריף מוארך, שהוסווה בחבילות חציר. הצריף היה חסר-חלונות, והכניסה אליו היתה בדלת קטנה שכוסתה אף היא בחבילות חציר. החטופים שהוכנסו לחדר מעצר זה, היו נתונים בחושך גמור במשך 24 שעות ביממה ולא יכלו להבחין בין יום ולילה.
משמר העמק: סמוך למשק היתה מערה, ששימשה לפנים את המחלקה הגרמנית של הפלמ"ח והוסבה לחדר-מעצר; התקינו בה דלת ברזל, וליתר ביטחון נהגו לקשור את החטופים למיטותיהם.
ב-19 בפברואר 1945, קרתה תקרית עליה מסופר בארכיון הפלמ"ח: 5
בשעות הצהריים, ראה אחד האנשים שוטרים מסביב למחנה. השוטרים היו בריטים ומזוינים בטומיגנים. הוא לא הבחין במספרם, ומכיוון שחשד שהיו רבים, רץ למטה להזעיק את אנשי המשק. השוטרים ערכו בינתיים חיפוש אצל שני אנשים ולא מצאו כלום. אנשי המשק הוזעקו ועלו למעלה. את "החולה" [החטוף] שהיה במערה העבירו לצריף (כשעיניו לא קשורות), השכיבוהו במיטה ואמרו לו שבמקרה של חקירה, עליו להגיד שהוא חולה ובא לבקר את חברו במקום. "החולה" ראה את אנש המשק והאנשים שהובילו אותו. נתתי הוראה לסדר סליק במקום ולחות להודעה חדשה ממני.
חזרתי לתל-אביב וקיבלתי הוראה לנסוע לשחרר את "החולה". הורדתי אותו ליד תחנת הרכבת בחדרה.

אלונים: בית המעצר הותקן במגדל המים של הקיבוץ. לכך נוספה מערה שהיתה בסמוך לקיבוץ - בגבעה מכוסה עצים, שעליה עמדו צריף ושני אוהלים.
גבעת השלושה: חדר המעצר הותקן במרתף של בניין גן-הילדים שהיה ריק באותה תקופה. החדר חובר לרשת החשמל ולידו נבנה בית-שימוש. לחברי המשק דווח שמדובר במחסן נשק של ה"הגנה". רק שלושה אנשים ידעו את היעד האמיתי של המחסן.
קריית ענבים: בשנות השלושים נבנה בין קריית-ענבים ומעלה-החמישה מגדל שמירה, ששוב לא היה צורך בו, ולכן הפכוהו לבית-מעצר. היה זה מסוג מגדלי השמירה שנקרא "פיל בוקס".
עין השופט: בסמוך לקיבוץ היתה מערה, שהפכוה לחדר מעצר.

חדרי מעצר נבנו, לפי עדותו של יקותיאל שבח, גם בערים: 6
החדרים נבנו בגודל 4-5 מטר. רצפת בטון. הקירות מסוידים אפור. דלת ברזל בעלת אשנב קטן להכנסת אוכל ובה נקבעה עדשה למען אפשר יהיה לראות את האסיר מבלי שהוא יראה אותנו.
[...] בתוך הבניין היה גם חדר חקירות בגודל 4-3 מטר, שהיה מואר באור מסנוור עיניים ובו מכשירים שונים לבדיקת כוחו של האיש וכו'. הקירות היו מבודדים לבל ישמעו את הבכי והצעקות.
[...] בבית-הסוהר לא נמצא שום דבר שעלול לעזור לאיש לאבד את עצמו לדעת. לא היתה כל נקודת אחיזה (כפתור חשמל, חוט או כדומה) ...


התארגנות חברי הפלמ"ח בערים

הופעתם של עשרות חברי פלמ"ח בערים הראשיות, עוררה בעיות לוגיסטיות לא מעטות. ראשית, היה צריך להלבישם בבגדים עירוניים, כדי שהמכנסיים הקצרים וצבע החאקי לא יבליטו אותם בראש חוצות. נוסף לכך היה צריך לשכן אותם, מבלי לעורר חשד מיוחד.
הפלמ"חאים נועדו למלא שני תפקידים עיקריים: לבצע חטיפות של אנשי אצ"ל, לפי הוראות הש"י, ולשמור על מנהיגי היישוב המאורגן, מחשש התנכלות של האצ"ל כתגובה לחטיפות.
הפלמ"חאים שעסקו בחטיפות ובחיפושים בירושלים, שוכנו בבית ההבראה של בית-החרושת "עלית" ברוממה, שהיה ריק בחודשי החורף. מאוחר יותר, הם הועברו לבית ה"הסתדרות". הקבוצה ששמרה על המנהיגים, שוכנה באחד מבתי ההבראה בשכונת בית הכרם.
הממונה על כוח הפלמ"ח בירושלים, אשר עמד בקשר הדוק עם ראשי הש"י בעיר, היה מיקי האפט ואחר-כך - מכבי מוצרי.
בתל-אביב שוכנו הפלמ"חאים בבית ברנר, וכן במלון "שיינקין" שברחוב שיינקין מספר 12. מלון זה היה בבעלות משפחת קמחי, שאחד מבניה, יואל קמחי, היה חבר פעיל באצ"ל. כך קרה ששירות הידיעות של האצ"ל קיבל מיידע שוטף על תנועת הפלמ"חאים ששכנו במלון. מיקומו של המלון היה נוח מאוד לפיקוד הפלמ"ח, בשל האפשרות לעבור דרך החצר האחורית שלו הישר אל מועצת הפועלים שברחוב ברנר, ששימש אף הוא כאכסניה לאנשי הסזון.
האחראי על יחידת הפלמ"ח בתל-אביב, היה זאב גלזר ומאוחר יותר - דב צסיס.
לאנשי הפלמ"ח לא היה קשר ישיר עם הבולשת הבריטית. במסירת שמות חשודים בהשתייכות לאצ"ל, עסקו רק אנשי הש"י וכן אנשי הקשר של המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית. 7

הערות:


1. מ"ז, כ8 - 129, עמוד 69.
2. עדות יגאל אלון, את"ה, 21/24.
3. א"צ, א"פ 6/801.
4. את"ה, 106/55 וכן מ"ז, כ8 - 129.
5. א"צ, א"פ, 10/801.
6. דוד ניב, מערכות האצ"ל, ד', עמוד 100.
7. מ"ז, כ8 - 129.