התנגשויות בבנימינה

מלחמת הדבקת הכרוזים הגיעה גם לבנימינה. יחידות מיוחדות של ההגנה הסתובבו ברחובותיה והורידו את כרוזי האצ"ל ולח"י מייד לאחר הדבקתם. בתגובה לכך החלו המחתרות להציב ליד המדביקים מאבטחים, וההתנגשות לא איחרה לבוא. מה שהחל כהתכתשות מילולית גלש במהרה למהלומות ולבסוף אף לשימוש בנשק חם. ב-23 באוקטובר, נתקלה קבוצה של אנשי ההגנה בשני מדביקי כרוזים של האצ"ל, החרימה את הכרוזים והיכתה את השניים מכות נמרצות. מאבטחי האצ"ל פתחו באש אקדחים ותת-מקלע לעבר המכים, אנשי ההגנה השיבו באש - ולמרבה המזל לא היו פגיעות בנפש. כעבור שעות אחדות, נקרא רופא מבנימינה להגיש עזרה רפואית לפצוע ששהה בנחלת ז'בוטינסקי הסמוכה. היה זה אחד ממדביקי הכרוזים שהוכה עד כדי כך שנזקק לטיפול רפואי.
ימים אחדים לפני כן טילפן איש האצ"ל לתחנת מוניות בחדרה והזמין מונית, כדי להסיע חולה מבנימינה לבית-חולים. כאשר הגיעה המונית למקום המיועד, ניגשו אל הנהג שני צעירים מזוינים, הודיעו לו כי הם מאנשי אצ"ל וכי המכונית דרושה להם לביצוע פעולה מסוימת והביאוהו לאחת מחורשות האקליפטוס בקרבת המושבה. איש הגנה שעבר במקום במקרה, דיווח לממונים עליו את אשר ראו עיניו. מפקד ההגנה בבנימינה גייס מספר אנשים מזוינים, שיצאו לחפש את נהג המונית ואת מכוניתו. כעבור זמן קצר, נמצא הנהג בחורשה ולידו שני שומרים מזוינים. אנשי ההגנה שחררו אותו, פרקו את השומרים מנשקם ולקחו אותם בשבי. הם נחקרו, הוכו ושוחררו לבתיהם. מפקד ההגנה באזור יצא בינתיים לסייר במכוניתו בכבישי הסביבה, וגילה את המונית בכביש המוליך לפרדס-חנה. הוא עקף אותה ומנע ממנה להמשיך בנסיעתה, ונוסעיה נטשו אותה במהירות והסתלקו מן המקום בריצה. בו בערב "ביקרו" אלמונים בביתו של אותו מפקד, חיבלו במכוניתו והשליכו פצצת הפחדה.
בעקבות המקרה הזה גברה המתיחות בין האצ"ל וההגנה בבנימינה, והתרבו בפעולות עונשין משני הצדדים.
גם במגדיאל פרצו התנגשויות בין אנשי שני הארגונים. לאחר הורדת כרוזים של אצ"ל, שהודבקו במושבה, פרצו צעירים לדירתו של אחד ממפקדי ההגנה במקום והיכוהו באלות. 1

הערה:


1. את"ה, 112/1168, וכן: 73/2.