המעצרים המינהליים - סוף הדמוקרטיה

נאום בכנסת של זבולון המר

"בשדה חמד", תשנ"ט, גיליון 2-3


הישיבה המאתיים-ושתיים של הכנסת השלוש-עשרה
יום רביעי, י"א בניסן התשנ"ד 23) במרס 4991)
ירושלים, הכנסת, שעה 10:01


היו"ר ש' וייס:
חבר הכנסת זבולון המר יעלה את הנושא הבא לסדר-היום: המעצרים המינהליים סוף הדמוקרטיה, ותגובה מדהימה של "מגיני" זכויות האזרח.

זבולון המר (מפד"ל):
אדוני היושב-ראש, חברי הכנסת, מה זה מעצר מינהלי? איש רשות מודיע על חומר סודי שיש לו, חומר שלא ניתן לסניגור, חומר שלא נפתח לביקורת משפטית, ועל סמך זה עוצרים את מי שרוצים, בלי ראיות קבילות בבית-המשפט.

חברי הכנסת, יש כאן הטעיה גדולה, כאילו קיים פיקוח שיפוטי, שהרי מגיעים לשופט. השופט רואה את החומר, אבל כולם יודעים שזאת בדיחה וזה שקר מוסכם, מפני שבלי הליך שיפוטי השופט איננו בגדר שופט. בלי שהדברים נבחנים בכור הראיות, במשפט פתוח, עם סניגור שבודק, רק בהסתמך על אמון עיוור באמינות החומר הסודי, זה לא משפט, זה מספח, זה רע וזה מסוכן.

מתי משתמשים בכלי הזה? כאשר קיימת באמת סכנה קיומית למדינה - מחבלים, אז, כמו שיחיד שובר את הכלים כשהוא מגונן על חייו, כך גם מדינה. לא זה המצב באשר לארגונים כמו "כך" ולאנשים כמו בן-חורין, שאני חולק על דרכם לחלוטין, אבל אני לא מקדש את כל האמצעים הדרקוניים כדי לממש את ההתנגדות להם.

הממשלה, אנשי השמאל, אנשי האקדמיה ואנשי המשפט צריכים להשיב לנו בלי "אבל", האם שנאתם לימין כל כך חזקה שהם מוכנים לשבור את זכויות היסוד של האזרח ולהרוס את הדמוקרטיה ואת היותנו מדינת חוק ומשפט.

לדידה של הממשלה, מדובר כאן ב"עבריינים" בנושא מסוים; לא כמו המחבל הטרוריסט שלא מקבל את חוקי המדינה בכלל או את עובדת קיומה. והרי יש לנו די חוקים כדי להתמודד עם הסתה, עם המרדה ועם גזענות. תוכיחו את חטאם במשפט, אחרת אתם הורסים את האמינות שלנו במשפט הישראלי. המעצר המינהלי לאזרחי ישראל, יהודים כערבים אלה המקבלים את חוקי המדינה, זה סוף של הדמוקרטיה והמשפט.

אני אומר באוזני השר, שחיוני לשמור על חירויות האזרח דווקא כאשר האדם שמדברים עליו הוא לא סימפתי בעיניכם. חברי השמאל בבית, הצוהלים על המעצרים המינהליים, אני רוצה להזכיר לכם, שרק 40 שנה עברו מאז צותתו שירותי הביטחון למנהיגי מפ"ם הפוליטיים. אני רוצה להזכיר לכם, שעיתון מסוים, "העולם הזה", היה בטיפול של השב"כ. אתם מחזירים אותנו לתקופה הזאת.

בראייה קצרת טווח אתם מקימים מפלצת שעלולה להיות יום אחד בומרנג נגדכם. הרי הממשלה הזמנית הזאת, לא לעולם חוסנה. אם מעצר מינהלי בלי משפט יהיה נורמה לגיטימית, אתם הוצאתם את השד מהבקבוק ולא תצליחו להכניסו כאשר אתם תהיו נשוא המדיניות שלכם, המשפטית, המעוותת.

חברי הכנסת, האם מדינת ישראל היא כל כך עלובה, כל כך חלשה, שאיננה מסוגלת להציג הוכחות לאשמתם של קומץ תימהונים ילדותיים המדברים בגלוי על דעותיהם, המצטלמים לעיני כול במעשיהם? האם אין למדינת ישראל היכולת להתמודד אתם משפטית? אוי לנו בבעיות יותר קיומיות שבהן אנחנו סומכים על כוחות הביטחון.

אבל זה לא נכון. יש לנו שב"כ, יש לנו משטרה, יש לנו מג"ב ויש לנו צה"ל שמסוגלים להביא הוכחות ולא לעוות את זכויות היסוד של האזרח, אלא אם כן מביאים אנשים שאין נגדם שום דבר שבגינו צריך לעצור אותם. ואני אומר את זה נגד אנשים שאני חולק עליהם פוליטית מכול וכול.

הממשלה בפאניקה עקב המצוקה שנקלענו אליה. וכדי ליצור אמון ב"פתח" ובאש"ף, מוכנה הממשלה לשלול מאזרחי ישראל את חירויות היסוד שלהם.

קרה אסון במערת המכפלה, רצח של מופרעות. ואתם, השלטון, שלטונות החוק, תודו בפשיטת הרגל שלכם, שאין לכם חומר ואתם נזקקים למעצר מינהלי. זה מביש, זה אות קלון.

אמרתי, יש לנו חוק נגד הסתה, חוק נגד המרדה, חוק נגד גזענות, יש לנו שב"כ. ומול קומץ שאני מעריך אותו בפחות 100-מ איש, אלה שהם נשוא הטיפול שלכם, נגד קומץ כזה של תימהונים אתם מכניסים אנשים לבתי-סוהר בלי משפט, כמו מדינה טוטליטרית. זה פתרון של פלסטר על מצפון שלא קיים. אתם חושבים שאתם מרצים בכך ציבור שאתם לא מאמינים באינטליגנציה שלו.

אדוני היושב-ראש, חשוב שתהיה יד קשה מול בריונים מכל כיוון, אבל במשפט. חשוב לא פחות מכך שלא יותירו את המתנחלים בספק קיומי מחריד, בלחצים שנובעים מכך שהם חשים שאין מי שדואג לביטחונם ולעתידם. גם אלה שיש להם מטען אידיאולוגי, אידיאליסטי חזק מאוד, והם הרוב, המטען הזה נמצא במצח, במוח. אבל בלב ובחדרי הבטן הם חיים בתחושה של בידוד.

חובתנו, חובת העם, חובת הממשלה הזאת לדאוג לביטחון שלהם, לדאוג להרגשה שלהם, כדי שלא נגיע למצב שהחלשים יותר יתייאשו.

המעצרים המינהליים אינם תשובה אמיתית על המציאות הקשה. להיפך. הכנסת חייבת להזהיר את הממשלה, כאשר מערכות המשפט והאקדמיה שותקות שתיקה מוזרה ורועמת, מפני המעצרים המינהליים. מפני שכך מוסיפים על הבעיה, לא פותרים אותה, ומסבכים אותנו במדינת משטרה בולשביקית, שב"כית. משטרה ישראלית בלי משפט מכאן ומשטרה פלשתינית חזקה וחמושה מכאן ימררו את חיי המתנחלים שהם חפים מפשע וישנו את המציאות הקשה ממילא למציאות רעה.

חברי הכנסת, השמאל והממשלה מגייסים את כל שבכוחם כדי לעשות דמוניזציה של המתיישבים בארץ-ישראל, של החלוצים האידיאליסטים. אנחנו לא נסכים לכך. אתם גורמים לקרע בעם. המדיניות הזאת עוברת את הקו האדום. את הטיפול בקומץ תעשו בדרך משפטית ולא בדרך מינהלית. מפני שמה שהממשלה עושה היום זו בכייה לדורות. אתם פשוט לא יודעים מה אתם עושים. אתם משעבדים את עתידנו הדמוקרטי ואת היותנו מדינת חוק, כפי שאתם אוהבים תמיד לומר, לנוחיות הפוליטית המיידית, העכשווית.

במעצרים המינהליים רוצחת הממשלה את הדמוקרטיה והורסת את המשפט ואת החוק. מפלגות השמאל והמפלגות שחורתות על דגלן את זכויות האזרח, אל תדמו שאנחנו לא מבינים את השתיקה שלכן. אנשי המשפט, איך תסבירו את השתיקה הזאת, את הכניעה שלכם לשלטון של לא-חוק? והמחנכים שעליהם מדברים הרבה עכשיו, איך ידברו על דמוקרטיה שנרמסת על-ידי הממשלה ברגל גאווה? אתם נותנים לזה יד מפני שזה באופנה שלכם להכות בימין בכל דרך, להכות בגישה הלאומית, לשופף אותה. אתם חושבים שאתם "מתקדמים". אתם "מתקדמים" כמו שראיתם קדמה בסטאלין ובקומוניזם. אתם פופוליסטים, אתם חיים על הטווח המיידי, אבל הממשלה זמנית והחרב מתהפכת ואתם פרצתם את האסור.

אני קורא לכם: ממשלה, משפטנים, מחנכים, חברי כנסת, אל תהיו שותפים לדבר עבירה מטומטם ומסוכן שיכה בכולנו. תפסיקו את המעצרים המינהליים.