חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

ישיבת ראדין

ישיבתו של בעל ה"חפץ חיים" – רבי ישראל מאיר הכהן. פעלה בשנים 1869 ונסגרה כאשר תלמידיה נרצחו או הוגלו לרוסיה בשנת 1941. בראש הישיבה עמד ה"חפץ חיים" ור' נפתלי טרופ.

ישיבת ראדין נוסדה ע"י ר' ישראל מאיר הכהן המכונה "החפץ חיים". היא נפתחה ב 1869 כאשר קבוצת אברכים נתקבצה לשמוע שיעור מפי ר' ישראל מאיר, ונתרחבה החל משנת 1883 עד למאות תלמידים. כאשר נתפרסם ספרו של ר' ישראל מאיר הכהן בשם "חפץ חיים", יצא שמו למרחוק, ותלמידים רבים נמשכו ללמוד בישיבה שהוא עומד בראשה.

ה"חפץ חיים" היה גאון בהלכה, וספרו "משנה ברורה" על אורח חיים, הפך להיות ספר יסוד לפסק הלכה. הוא היה גם איש שיחה, בשיחותיו היה שוזר דברי מוסר, סיפור, משל, דברי חידוד, הברקות ודברים שברגש. הייתה לו השפעה עצומה על תלמידיו.
בראשית המאה העשרים נבנה לישיבה בית מפואר.

פרטים על תולדות ישיבת ראדין במאמר הבא:
דוד זריז, ישיבת ראדין


מקור הערך: דוד זריז, ישיבת ראדין, בתוך: מוסדות תורה באירופה בבניינם ובחורבנם בעריכת שמואל ק. מירסקי.


הערות לערך:
שם המעיר: שרה רדין
הערה: היכן נוסדה למעשה ישיבת ראדין ? ממקורות אחדים ניתן להבין כי היה זה בדרום בילרוסיה - צפון אוקראינה במקום שנשא שם זה ומאחרים ניתן להבין כי עיירה בשם זה היתה בליטא ליד ווילנה.

הקיץ (2006) בקרתי בליטא ואף נעזרתי במקומיים ומסתבר שבליטא כולה אין כיום מקום שנקרא "ראדין" או "רדין" (מקור הענין שלי הוא כמובן העובדה שאבי מר שמואל רדין נולד בליטא (פוניבז') כמו גם כל בני משפחתו ששם משפחתם זהה ומכך שאנו מנסים להבין את מקור השם כאשר תמיד האמנו כי יש לו קשר לישיבת רדין ו/או למקום בו נוסדה הישיבה)


שם המעיר: פינחס ברויאר
הערה: ראדין עיירה קטנה בבלארוס שעתים נסיעה מהעיר מינסק


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
ישיבות ליטא ותנועת המוסר


נושאים קרובים באתר דעת
ישיבת
ישיבות