חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

ישיבת טלז

ישיבה בראשותו של ר' אליעזר גורדון. פעלה משנת 1875, ועד לחורבנה בשנת 1941, עם הכיבוש הנאצי. הישיבה כללה "כולל", בית מדרש למורים ולמורות וסמינר. הישיבה נפתחה מחדש בשנת 1945 בקליבלד, בארצות הברית.

ישיבת טלז נוסדה ב- 1875 כישיבה לבני העיר. בשנת 1881 נתמנה ר' אליעזר גורדון לרבה של טלז. שמו יצא לתהילה עוד בהיותו ראש ישיבה בקלם לתלמידים מצטיינים. בטלז הוא השקיע את כל מרצו והתלהבותו בהרחבת הישיבה. בזכות אישיותו, גאוניותו והסדרים שהנהיג בישיבה, נמשכו אליה מאות תלמידים מכל רחבי פולין ורוסיה.

בישיבת טלז נחלקו התלמידים לשיעורים לפי מדרגות. משלושה עד לחמישה שיעורים, תלמיד עלה לשיעור גבוה יותר כאשר הוכיח שרמתו והישגיו בהבנה, בידיעה ובבקיאות מתאימים לשיעור במדרגה הבאה. דרך הלימוד בישיבה היה בדרך של מו"מ בין מגיד השיעור והתלמידים. התלמידים נאלצו להתכונן היטב לשיעורים. כי על ידי השתתפותם בשיעור יכלו להציג את ידיעותיהם והישגיהם.

לישיבת טלז יצאו מוניטין בכל עולם הישיבות, והיו שנים שצבאו על פתחה מאות תלמידים. אך בגלל מגבלות כספיות הישיבה לא עברה את מכסת חמש מאות תלמידים. אף על פי שר' אליעזר גורדון היה מתלמידיו של ר' ישראל סלנטר, לא הנהיג את לימוד המוסר כלימוד חובה בישיבה. בשיעור מוסר השתתפו רק התלמידים שחפצו בכך.

בין הרמי"ם שהורו בישיבת טלז נתפרסם ביותר ר' שמעון שקופ. הייתה לו גישה ייחודית בניתוח סוגיות בנזיקין, וכושר ביטוי בהיר להפליא.

פרטים על תולדות ישיבת טלז, ראה במאמר הבא:
הרב מרדכי גיפטר, ישיבת טלז

מקור הערך: הרב מרדכי גיפטר, ישיבת טלז, בתוך: מוסדות תורה באירופה בבניינם ובחורבנם בעריכת שמואל ק. מירסקי.

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
ישיבות ליטא ותנועת המוסר


נושאים קרובים באתר דעת
ישיבה
ישיבות