חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

חזאל (חזהאל)

מלך ארם. שלט בימי יורם בן אחאב מלך ישראל, ובימי יהורם בן יהושפט מלך יהודה.

חזאל - מלך ארם, בימי יורם בן אחאב מלך ישראל ויהורם בן יהושפט מלך יהודה, בתחילה היה שר צבא הארמים, ואחרי המלחמה בימי אחאב ברמות גלעד, בין ארם לבין יהודה וישראל, קשר על אדוניו בן הדד קשר, ומלך תחתיו.

חזאל היה עריץ ואוהב קרבות, והוא לחץ את ישראל מאוד. פעם בפעם התנפלו הארמים בגבול ישראל ועברו בארץ בחרב ובדם. לבסוף אסף חזאל את כל חילו, יצא למלחמה על רמות גלעד, ואמר לספחו אל גבולו.

יורם מלך ישראל יצא בראש צבאותיו, ונלחם נגד הארמים. נפלו חללים רבים מן העם, והמלך יורם נפצע. המלך עזב את שדה הקרב, נסע להתרפא ביזרעאל, והשאיר את יהוא בן נמשי שר הצבא ברמות גלעד להגן מפני חיל ארם.

בימי יהוא ובנו יהואחז שמלכו אחרי יהורם בן אחאב נכנעה ממלכת ישראל עוד יותר לפני חזאל מלך ארם אשר כבש את כל ערי הגלעד, את חבל ארנון והבשן. הוא לחץ את ישראל, את מבצריהם שלח באש ואת יושביהן הכה לפי חרב, עד "כי לא נשאר ליהואחז רק חמישים פרשים ועשרה רכב ועשרת אלפים איש רגלי, כי אבדם מלך ארם וישימם בעפר לדוש".

אחרי הרבה שנות מבוכה ומלחמות תכופות שוקמה ממלכת ישראל רק בימי ירבעם השני בן יהואש. הוא לכד את עיר הבירה דמשק, סיפח את מחצית ארץ ארם לממלכת ישראל, והביא קץ לעול ממשלת ארם מבלי יכולת לקום עוד (מ"ב ח', דהי"ב כ"ב).

מקור הערך: ע"פ איזנשטיין, אוצר ישראל

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן