חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

צבי הירש מרימנוב

מגדולי רבני החסידות - 1778 - 1847

נולד בשנת תקל"ח (1778) בעיירה דומברובה שליד טארנוב לאביו ר' יהודה לייב כ"ץ, יהודי עני ופשוט. הוריו מתו עליו בעודנו ילד, וקרוביו מסרוהו לחייט, שילמדהו את אומנותו. פגישתו המקרית עם רבי משה מפשוורסק עשתה רושם מכריע על הנער-השוליה, והוא החליט ללכת לבתי צדיקים. הנער הלך לפרישטיק, בה ישב אז רבי מנחם מנדיל מרימנוב. זמן מה ישב הנער בבית המדרש, התפרנס בדוחק משכר שליחויות, ולמד תורה מפי למדני העיירה שהתחבב עליהם. כעבור זמן נתקבל כמשרת בבית רבי מנחם מנדיל: תחילה כמסיק תנורי הבית, ואחר כך כמשרת הצדיק ומציע מיטתו.

כשעבר רבי מנחם מנדיל לרימנוב הלך משרתו עמו. רבי מנחם מנדיל הכיר את גדולת נפשו של משרתו וקרבהו אליו. הוא ראהו עולה מעלה מעלה במדריגות, אולם שניהם שמרו על סודם. אך הגדולים בתלמידי רבי מנחם מנדיל ידעו אף הם את סוד המשרת בעל התכונות הנעלות, איש הרגש וההתלהבות.

ימים אחדים לפני פטירתו הודיע רבי מנחם מנדיל לתלמידו רבי נפתלי מרופשיץ, שמשרתו ימלא את מקומו. המשרת ברח מהכבוד, והלך לחצר רבי נפתלי מרופשיץ בה ישב שנים מספר על התורה ועל העבודה. רק אז שב לרימנוב, קיבל על עצמו את עול ההנהגה, והיה לרבם של אלפי חסידים.

נהג להטיל מס גבוה, מעין "כופר נפש" על העשירים בחסידיו לצורכי צדקה. מנהג זה לא ישר בעיני אחדים מצדיקי גליציה, שחלקו עליו, אבל גם הם הפכו במשך הזמן למעריציו. בין הבאים אליו: רבי צבי אלימלך מדינוב, רבי שמעון מירוסלאב, רבי אליעזר מדויקוב, רבי ישעיה אשר מרופשיץ, רבי שלום מקמינקא, רבי זאב פרנקיל בעל שו"ת "משיב בהלכה", ואפילו רבי חיים מצנז. גם רבי ישראל מרוז'ין היה ממעריציו, והוא אף בא אתו בקשרי-חיתון: נכדו נשא לאישה את בתו של רבי צבי הירש.

מתורותיו לוקטו בספרים "מבשר טוב" ו"בארות המים".

האגדות הרבות על רבי צבי הירש מתארות אותו כאיש העם, גם בהיותו מורה לאלפים.

נפטר ביום א' דר"ח כסלו תר"ז (1847).

הרחבה מתוך הספר "דור דעה" מאת יקותיאל אריה קאמעלהאר, ניו יורק תשי"ב


מקור הערך: יצחק ורפל, ספר החסידות תש"ז

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
משה מפשבורסק
מנחם מנדיל מרימנוב
נפתלי צבי הורוביץ מרופשיץ


נושאים קרובים באתר דעת
חסידות