חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

סלומון חיים

בנקאי ופטריוט אמריקאי; נולד בעיר ליסא בפולין בשנת 1740 ומת בפילדלפיה 6 ינואר 1785.

הגיע לאמריקה כנראה לאחר חלוקת פולין ב-1772. נלחם נגד האנגלים והיה לצדם של האמרקנים, וכשנתפס הואשם בריגול ונאסר. לאחר זמן שוחרר ושימש כמתורגמן. לאחר המלחמה החל לעסוק במסחר, היה גם בנקאי. הלווה כסף לממשלה ולצבא ולעיתים אף ללא ריבית.

סלומון חיים - בנקאי ופטריוט אמריקני; נולד בעיר ליסא בפולין בשנת 1740 ומת בפילדלפיה 6 ינואר 1785.
סלומון התיישב בנויארק ונשא את רחל בה משה פראנקס, ושניהם השתתפו במלחמת העצמאות של האמריקאים. סלומון סיכן את עצמו על מנת לדעת מי הם ראשי הצבא והעביר מידע חיוני זה לאמריקאים. לאחר שנכבשה נויארק בידי הבריטנים בחודש ספטמבר 1776 נתפש כמרגל ונאסר. ידעעתו את השפות אנגלית, צרפתית, גרמנית, איטלקית ופולנית, הצילה אות ממאסר ממושך והוא שימש כמתורגמן. ב-11 אוגוסט 1778 הצליח להמלט, השאיר אחריו נכסים רבים, את אשתו וילד בן חודש וברח לפילאדלפיה. פנה לקונגרס וסיפר כי שרת את המדינה ועקב כך נאלץ לברוח מפני האנגלים, ובקש משרה שיוכל לפרנס בה את ביתו. בקשתו נדחתה, והוא החל לעסוק בכספים, וכך בא במגע עם ראשי הממשל, הפקידות הגבוהה ושגרירים.

סלומון הצליח בעסקיו ועשה עושר רב. בשנת 1784 פתח סניף בנויארק. הלווה כספים לממשלה ולפקידיה, ובתוכם ג'יימס מדיסון, שנבחר אח"כ לנשיא. מדיסון העיד עליו שפיזר כספים כדי לסייע לכלכלת ארצות הברית.


ספר עליו: חיים סלומון : בן החורין / הוארד פאסט ; תירגם צ’ רין ; צייר נ’ פראנק. הקיבוץ המאוחד תשי"ב

מקור הערך: ע"פ איזנשטיין, אוצר ישראל ע"פ איזנשטיין, אוצר ישראל

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן