חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

רוטשילד

משפחת בנקאים יהודים שהתפרסמה בשל עושרה ונדיבותה.

רוטשליד - משפחה שהתפרסמה בשל עושרה ונדיבותה. הוראת השם "רוטשילד" (Rothehild) הוא "שלט אדום" בשל השלט על הבנק "צום ראטהען שילד" של מייסדו ברחוב יודענגאסע סימן 148 (69) בפראנקפורט דמיין.

הראשון הנודע בשם הזה היה אנשיל משה רוטשילד, סוחר ובנקאי בפראנקפורט.
בנו מאיר אנשיל רוטשילד היה מיסד בנק "רוטשילד" הנודע בעולם יותר ממאה וחמשים שנה. מאיר אנשיל נולד בפראנקפורט בשנת 1743. התחנך להיות רב, למד בישיבה בעיר פיורדא, ובהיותו בן 12 מת אביו, והוא נאלץ לקבל משרה בבנק אופנהיים בהנובר. בשנת 1760 שב לעירו והתחיל לעסוק בעצמו בחילוף מטבעות. שם יסד את הבנק המפורסם.

מאיר אנשיל נשא לאשה את גיטעלע שנאפער באוגוסט 1770, והיא ילדה לו חמישה בנים שחברו יחד ופתחו סניפים בערי אירופה. מאיר אנשיל היה מומחה במטבעות שונות, ובארון עסטארף ששמע עליו והציג אותו בפני אוהבו וויליאם התשיעי, שהיה שר, וזה מינה אותו על ההלואות למלכי אירופה. משרה זו הייתה התחלת גדולתו של רוטשילד.

מאיר אנשיל הראה את נאמנותו לשלטונות בשנת 1806, במלחמת נפוליון אצל יענא. כאשר ברח השר לדנמרק, והפקיד אצלו רכוש בשווי שש מאות אלף לי"ש, החביאם מאיר אנשיל בחביות יין במרתף בביתו, ואנשי הצבא הצרפתי עברו עליהם ולא מצאום. אחרי המלחמה החזירם לשר במלואם. מאיר אנשיל מת בפראנקפורט ב- 19 בספטמבר 1812, ואשתו גיטעלע מתה ב- 7 במאי 1849 וזכתה לראות בהצלחת בניה.

נתן (מאיר) רוטשילד, היה הבן השלישי של מאיר אנשל. נולד בפראנקפורט ב- 16 בספטמבר 1777, והתיישב באנגליה. תחילה במאנצ'סטר (1798) ואח"כ בלונדון (1805), שם נשא את אחות אשתו של סיר משה מונטיפיורי והתחבר לקהילה הספרדית.
היה הרוח החיה בעסקי בית רוטשילד, והרבה את כבוד הבית הזה יותר מאחיו. אגדה המסופרת בידי הסופר באלא מוסרת כי נתן רוטשילד עצמו היה במלחמת נפוליון עם אנגליה בקרב ווטרלו. בראותו את מפלת הצרפתים רכב על סוס מהיר להמבורג, שכר אוניה לעבור לאנגליה. בא ללונדון וקנה בבורסה שטרות ממשלת אנגליה שהיו פחותים משוויים, כי לא ידעו על נצחון וולינגטון מפקד הצבא האנגלי. הוא התעשר עושר רב ביום אחד.
בני רוטשילד מכחישים סיפור זה, ואומרים כי היו להם יוני דואר שהביאו ידיעות, וסוכנו רוברט חכה באיסטאנד לשמוע תוצאות המלחמה. הוא הביא את בשורת הנצחון ב- 20 ביוני 1815, יומיים אחר המלחמה, ומיד הודיע הדבר לממשלה.

עיקר מסחרם היה הלואות על שטרות הממשלות, וקנין שטרות לבנין מסילות הברזל, מכרות פחם, מתכות ואבנים טובות, בארות נפט במחוז באקו במזרח רוסיה.

נתן רוטשילד מת בלונדון 28 יולי 1836.

ר' שמעון וולף רוטשילד (קארל ווילהעלם), נולד בפראנקפורט ב- 16 במאי 1828 ומת שם ה' שבט תרס"ה (25 ינואר 1905).
היה בנו של קארל מאיר פאן רוטשילד מיאפולי, ועם אחיו מאיר קארל ניהל את סניף בית רוטשילד בפראנקפורט (1855). במות אחיו בשנת 1886 נשאר הוא לבדו.

נשא את מתילדא בת אנשלם רוטשילד מווינא, והשאיר אחריו שתי בנות. ר' שמעון וואלף היה אורתודוקסי גמור וצדיק תמים, ובימי החול הלך בטלית ותפילין מביתו לבית הכנסת. היה תומך בת"ח ומחברים. במותו נסגר סניף בית רוטשילד בפראנקפורט.

נתן (נתנאל) מאיר רוטשילד, בן הבארון ליוניל נתן די רוטשילד, נולד בלונדון ב- 8 בנובמבר 1840, ומת בווינה 12 יוני 1905.
למד בקולג' טריניטי בקמבריג' יחד עם יורש העצר שהתמנה למלך - אדוארד השביעי והתרועע עמו תמיד. נתנאל מאיר היה חבר הפרלמנט משנת 1865 עד 1885, אז זכה לתואר "לורד", והיה היהודי הראשון שישב בבית הלורדים. בשנת 1902 התמנה ליועץ המלך.

היה עסקן גדול בצרכי הצבור, וראש לקהילה הגדולה בלונדון. רצה לאחד את כל הקהלות הקטנות תחת הנהגה אחת, אך סיר שמואל מונטאגו התנגד לזאת. תמך בידי הגולים מרוסיה ואם זאת השתדל שהממשלה תגביל את כניסת הגולים לאנגליה, בהתאם למצע הפוליטי של הליברלים שהיה אחד מהם.

אדמונד די רוטשילד, נולד בפאריס ביום 19 אוגוסט 1845. הוא "הנדיב הידוע" שיסד מושבות בארץ ישראל. ניהל את בית רוטשילד בפאריס, תחילה עם אחיו אלפונס די רוטשילד (מת בפאריס 26 מאי 1905), ועם גוסטאוו די רוטשילד (מת שם 7 פברואר 1900). בשנת 1877 נשא את בת ווילהעלם קארל רוטשילד בפראנקפורט, אשר ילדה לו שני בנים ובת אחת.

מקור הערך: ע"פ איזנשטיין, אוצר ישראל


הערות לערך:
שם המעיר: חוה
הערה: אבקש לצטט מהספר של ג'ון רייבס
The Rothschilds: the financial rulers of nation , by Jhon Reeves , Chicago, A.C.McClurg & CO 1887

פרק מספר 5 החל מעמוד 172

מיד לאחר הקרב בוטרלו שהסתיים בנצחון של הכוחות הפרוסיים והאנגלים ב 18 ליוני 1815
על כוחות נפוליאון , יצאה ספינה שהיתה כבר מוכנה לנסיעה ונשכרה על ידי נציג של נתן רוטשילד מנמל אוסטאינדה על חוף הים הצפוני בבלגיה בבוקרו של ה 19 ליוני לכיוון נמל פולקסטאון בצדו השני של התעלה על חוף אנגליה. על הספינה היה שליח מיוחד של נתן רוטשילד עם ידיעה סודית עבור נתן שהתקבלה על ידי שליח שהגיע במהירות משדה הקרב בוטרלו מיד שנראו האותות הראשונים של נצחון אנגלי על נפוליאון. בנמל פולקסטאון חיכה לספינה נתן רוטשילד בעצמו והוא חזר במהירות ללונדון לבורסה ושם לפי הספור הוא זרק כמויות גדולות של מניות לשוק וגרם לירידת השוק, כולם חשבו שיש לרוטשילד מידע שהאנגלים הפסידו במערכה ולכן המניות יורדות ורובם ניסו להפטר מהנירות שלהם וכאשר השוק היה בשיא הירידה התחילו סוכניו של נתן רוטשילד לקנות וביום אחד הוא הרויח את עושרו.

אני לא ציטטי מילולית אלא הבאתי את הספור בקצרה כפי שהוא כתוב בספר.
יש מקורות אחרים שמספרים שנשלחו יוני דואר משדה הקרב לספינה בנמל, זה מוזכר בספרו של פרדריק מורטון אודות משפחת רוטשילד.
ג'ון רייבס לא מספר איך הגיעה הידיעה מוטרלו לספינה ועל ידי מי.
היות והספר הוצא לאור בשנת 1887 יש לשער שספרים יותר מאוחרים ציטטו אותו.


מקור ההערה: ספרו של ג'ון רייבס


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן