חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

רחב

זונה ביריחו שהסתירה את המרגלים ששלח יהושע לתור את העיר ללכדה. לאחר שנתגיירה נשאה יהושע ויצאו ממנה עשרה נביאים כוהנים.

רחב - אשה זונה בעיר יריחו שהסתירה את המרגלים ששלח יהושע לרגל את העיר כדי ללכדה (יהושע ב.) תרגם יונתן "פונדיקתא", אך לדברי חז"ל הייתה זונה ממש.

רחב הכניסה את המרגלים והחביאה אותם מפני מלך יריחו בפשתי עץ הערוכים לה על הגג. ספרה להם כי כל יושבי הארץ פוחדים מפניהם, והשביעה אותם שיצילו את בני משפחתה. המרגלים הבטיחו לה זאת בתנאי שלא תגלה הדבר. בני ישראל קיימו את הבטחת המרגלים והם בעצמם באו אל בית רחב להצילה עם כל בני ביתה. רחב ישבה בקרב ישראל (יהושע ז' כ"ב כ"ה);

בתלמוד ומדרשים
רחב הייתה בת עשר שנים כשיצאו ישראל ממצרים, ובת חמשים כשבאו לארץ כנען, והיו לה קשרים עם כל השרים וגדולי המדינה, ולכן באו אליה המרגלים לשמוע ממנה על העם (זבחים קט"ז).
רחב נחשבה בין ארבע הנשים היפות שהיו בעולם: שרה רחב אביגיל ואסתר (מגילה י"ד:), וגם בין הגיורות החסידות: הגר, אסנת, צפורה, שפרה, פועה, בת פרעה, רחב, רות, יעל (מדרש תלפיות ענף גרים).

לאחר שנתגיירה נשאה יהושע ויצאו ממנה עשרה נביאים כוהנים (שם), והם: ברוך, נריה, שריה, מחסיה, ירמיהו, חלקיהו, חנמאל, שלום, יחזקאל ובוזי. וי"א אף חולדה הנביאה מבני בניה של רחב הזונה הייתה (רות רבה פ"א).

לעיון נוסף:
משלוח המרגלים, יהודה איזנברג

מקור הערך: ע"פ איזנשטיין, אוצר ישראל

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן