חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

אברהם מסלונים

מגדולי רבני החסידות (נפטר 1884)

רבי אברהם בן רבי יצחק מתתיהו וויינברג מסלונים היה אחד מגדולי התורה בדורו. אביו, רבי יצחק מתתיהו, היה דיין בעיר קרלין-פינסק, תלמידו הקרוב של רבי אשר הגדול, בן רבי אהרן הגדול, מקרלין.

רבי אברהם שימש ראש ישיבה בעירו וחי חיי דחק ועוני. כל ימיו היו קודש לתורה, והיה מצניע את הליכותיו ומסתיר את גדלותו וצדקתו.

כעדות נכדו לא רצה שחיבוריו יתפרסמו ברבים, ואת ה"חסד לאברהם" ביקש להדפיס בשלושים אקסמפלרים, עבור יחידי סגולה. תלמיד מובהק לרבי נוח מלכוביטש, ואחר פטירתו תלמיד לרבי משה מקוברין.

משנסתלק רבי משה דבקו חסידיו ברבי אברהם, שהסכים לקבל על עצמו את האדמורו"ת. נהג את עדתו ברמה ובתקיפות; והיו יראים את פקודותיו. הלך בדרך עצמית בחסידות. תפילתו הייתה שקטה ללא כל תנועה, רק פניו השתלהבו מתוך התלהבות פנימית. חסידיו היו מתפללים גם בהתלהבות חיצונית.

הניח אחריו כאלף גיליונות חידושי תורה, בהם -
"חסד לאברהם",
"יסוד העבודה",
חידושים על המכילתא, על משניות, שו"ע או"ח, על הרא"ש,
פלפולים על שו"ת
"שאגת אריה",
חיבור על בראשית בדרך הפרד"ס ועוד.

האריך ימים. נפטר בי"א חשון תרמ"ד (1884) בהיותו בן שמונים. בנו יחידו רבי מיכל אהרון. את מקומו מילא נכדו רבי שמואל.

מקור הערך: יצחק ורפל, ספר החסידות תש"ז


הערות לערך:
שם המעיר: צביקה פרידמן
הערה: חסידות סלונים התפתחה בארץ ישראל תחילה בטבריה ולאחר השואה בירושלים בצמוד למאה שערים נמצא מרכז המכיל ישיבה שטיבל (בית כנסת חסידי)ומקום משכן האדמור. במקביל התפתחה בבני ברק בשנות החמישים של המאה הקודמת סניף של החסידות תחילה בשטיבל קטן ברח' רבי עקיבא ומשגדלה נבנה מרכז חסידי המכיל שטיבל וישיבה ברח' דונולו בבני ברק.
ואז החלו הבעיות, משנפטר האדמור התפלגה החסידות חסידי סלונים נשארו במקומם ונקראו "לבנים" והפורשים נקראו "השחורים" העמידו להם אדמור משלהם ושמם החסידי "סלאנים", גם הם הקימו מרכז גדול ברח' ברסלב בבני ברק ובשכונת רמות בירושלים וכן נשאר ברשותם השטיבל הישן בשכונת בית ישראל הצמודה למאה שערים.
מקור ההערה: ידע אישי


שם המעיר: אברומי וויינבערג
הערה: יש לציין שבחיי האדמו"ר הק' זצוק"ל נפתח בית חסידים א' בחו"ח - בבורו פארק שבארה"ב ושטיבל זה עבר לידי כבוד קדושת האדמו"ר הקדוש רבי אברהם וויינבערג שליט"א מסלאנים שמשכנו בבני ברק ומאז נתפתח החסידות שבראשותו בחו"ל במימדים עצומים כאשר בבורו פארק ישנו בנין ענק שבו נתמנה לרב אחיו של האדמו"ר שליט"א רבי יצחק מתתיהו כמו כן נפתח שטיבל גדול במאנסי שבארה"ב שם נתמנה לרב הרב מלוביצקי משיכון סיקוורא כמו כן באירופא נפתח שטיבל גדול בלאנדאן הבירה שלאחרונה אף הם קיבלו להם לרב את הרב מרדכי וויינבערג נכדו של האדמו"ר הקודם.
אשמח מאד להעניק לכם בשמחה מידיעותי הרחבות בכל חצרות החסידים רק צרו קשר!!!
מקור ההערה: ידע אישי


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
משה מקוברין


נושאים קרובים באתר דעת
חסידות