חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

בעז

בן שלמון משבט יהודה. היה מזקני בית לחם בימי השופטים. לדעת חז"ל בועז הוא אבצן השופט, שנשא את רות המואביה לאשה וממנה נולדה מלכות ישראל.

בעז - בן שלמון משבט יהודה, בימי שפוט השופטים היה מזקני בית לחם יהודה ונכבדיה, ושדות היו לו סביב העיר. הוא אימץ את רות המואביה, דבר על לבה דברים טובים ובקש אותה כי תלקט בשדהו ולא תלך לשדה אחר. בעצת נעמי, באה רות בלילה אל הגורן, בקשה ממנו לפרוש כנפיו עליה ולגאלה. בעז הבטיח לה כי אם לא יאבה הגואל הקרוב ממנו לגאול אותה, יגאלנה הוא. רות נשאה לבעז וילדה את עובד אבי משפחת בית דוד המלך.

באגדה
לפי קבלת חז"ל אבצן השופט, אשר שפט את ישראל שבע שנים הוא בעז, והיה צדיק וגדול הדור (רות רבה ס"ה י'). לדעת יוסיפוס חי בימי עלי הכהן.
שלושים בנים ושלושים בנות היו לבעז בטרם נשא את רות וכולם מתו בחייו באשר לא זימן לסעודת בניו את מנוח שהיה עקר ולא היה יכול להזמין את בעז על סעודת בנים גם הוא.

אותו היום ששבה רות לבית לחם יהודה מתה אשתו של בעז. בעז לא נחפז לשאת את רות, כי טוב, אחי אלימלך, קדם לו במשפט הגאולה. בעז היה בן שמונים ורות ארבעים שנה.

לפי אגדה אחת מת בעז ביום השני אחרי שנשא את רות, ולפי אגדה אחרת חי עוד ארבע מאות שנה. רבים מיחסים את שם העמוד השמאלי בבית המקדש של שלמה, שנקרא בעז, על שם בעז אבי משפחת דוד (עי' ב"ב צ"א.)

אגדת חז"ל מתארת את חייה של רות עד לתקופת שלמה המלך, ואת הביטוי "וישם כיסא לאם המלך" האמור בשלמה, מפרשת האגדה כמכוון לרות המואביה, אמה של מלכות.

מאמרים נוספים הקשורים לנושא (קישורים לאתר דעת):
נאמנות ואהבה במגילת רות

מקור הערך: ע"פ איזנשטיין, אוצר ישראל

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן