חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

אברהם גרשון מקוטוב

מגדולי רבני החסידות - נפטר 1760 (בערך)

ר' אברהם גרשון מקוטוב ישב מצעירותו בברודי, ולא ידוע אם בה נולד או בקוטוב, מקום מושבו של אביו ר' אפרים. רבי אברהם גרשון היה גדול בתורה, בנגלה ובנסתר, וזכה להערצת גאוני דורו: רבי יהונתן אייבשיץ, רבי יוסף תאומים ורבי יחזקאל לנדא, המזכירים אותו תוך כבוד רב בספריהם.

לפי האגדה התנגד תחילה לבעש"ט, ואף רצה לבטל את השידוך בינו לבין אחותו. אח"כ דבק בו ובדרכיו, הפך לתלמידו המובהק, ואף עבר לביתו במיז'בוז' ושימש מורה ומחנך לבנו-יחידו ר' צבי.

בשנת תק"ז עלה במצוות גיסו לארץ-ישראל בכדי להיפגש עם רבי חיים בן עטר, שהבעש"ט העריצו בשל ספרו "אור החיים", וכדי ליצור מרכז לתנועתו באה"ק. עם בואו לארץ-ישראל התיישב רבי אברהם גרשון בחברון, והיה מכובד מאוד בעיני תושביה, אולם לפי בקשת רבים עבר לירושלים, ממנה עמד בחילופי-מכתבים עם גיסו.

בארץ-ישראל השתדל רבי אברהם גרשון להפיץ את תורת הבעש"ט, ואף הצליח לרכוש לה חסידים ואוהדים. נפטר בירושלים בשנת תק"כ (1760) בערך.

מקור הערך: יצחק ורפל, ספר החסידות תש"ז


הערות לערך:
שם המעיר: פינקלשטיין אברהם
הערה: נכתב כאן שהר''ר אברהם גרשון מקיטוב עלה לא''י בשנת תק''ז כדי לפגוש את ר' חיים ן' עטר בעל ה''אור החיים'' הק' ולפי המסורת החיסידית הוא אכן נפגש אתו, וזה לא ייתכן כי בעל האו''ח הק' נפטר בט''ו תמוז שנת תק''ג היינו ארבע שנים לפני בוא ר' אברהם גרשון לא''י? אלא צ''ל שהוא עלה לא''י פעם ראשונה בשנת תק''ג ונפגש עם בעל האו''ח הק' ואח''כ יצא לחו''ל ושוב חזר בשנת תק''ז ואז השתקע בא''י.


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
ישראל בעל שם טוב


נושאים קרובים באתר דעת
חסידות