חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

ידעיה הפניני הבדרשי, אנבוניט

ידעיה הפניני הבדרשי. רופא ופילוסוף. שמו היה אן-בוניט אברם פרופיאט. 1270 – 1340.

רבי ידעיה הפניני הבדרשי (אנבוניט) נולד בשנת 1270 לערך, בעיר בדרש או פרפניאן, בצרפת. למרות שנולד כשבעים שנה לאחר מות הרמב"ם, ראה עצמו כתלמידו, וכתב דברים נלהבים בזכות הרמב"ם בעת הויכוח על לימוד פילוסופיה.

ידעיה הפניני הבדרשי בן אברהם. הכנוי "הפניני" הוא אצל הערביים תואר למשורר, כי לשירים שקולים קוראים הערבים "פנינים". שמו: אן-בוניט אברם פרופיאט. משורר, רופא ופילוסוף; נולד בפרובינצא בערך בשנת 1270; מת בערך 1340, כנראה עזב בסוף ימיו את ארצו ובא לגור בברצלונא, מקום מושב הרשב"א.

כתב דברים נלהבים בזכות הרמב"ם בעת הויכוח על לימוד פילוסופיה. הוא כתב על הרמב"ם בחתימת הספר בחינת עולם דברים אלה:
"סוף דבר תשמאיל לבי או תימין, תאמין בכל מה שהאמין בו אחרון הגאונים בזמן וראשם בחשיבות הרב המורה הגדול הרמב"ם זצ"ל, אשר אין ערוך אליו בכל חכמי ישראל אחרי חתימת התלמוד. בזאת אני בטוח אשר בכל חדרי החכמה והתורה את ה' אלוהיך תירא".
בתגובה לחרם השני של הרשב"א על לימוד מורה נבוכים, כתב רבי ידעיה הפניני "כתב התנצלות", בו הוא מגן על חכמי פרובאנס, ומוכיח את תועלת החכמות והפילוסופיה לאמונה. רבי ידעיה מעמיד את עיקרה של שיטת הפרשנות של הרמב"ם על הרחקת הגשמות, ורואה בכך חיזוק האמונה.

לקריאת כתב החרם ותשובות ר' ידעיה, ראה כאן:
נוסח כתב החרם השני של הרשב"א נגד לימוד פילוסופיה
כתב ההתנצלות של רבי ידעיה הפניני נגד החרם

רבי ידעיה היה משורר, ובקריאת כתב ההתנצלות ניתן להבחין ביכולתו הספרותית הגדולה. בחלקים רבים הוא עובר לכתיבה פיוטית מחורזת.


ספרים שכתב
פרטים על ספריו בקטלוג הספרייה הלאומית:

בקשת הממי"ן בקשה שכל מילותיה מתחילות באות מי"ם. הבקשה נדפסה בסוף ספר בחינת עולם. המחבר חיבר אחריה "רהוטה" כפול שמונה לכל אות משמו. נדפסה ב"השרון" אשר להכרמל שנה א' גליון 42. וכך כתב בראשה:
אמר ידעיה הפניני בר' אברהם בדרשי, כאשר לחצני הדרך ולא יכולתי לרשום שמי וזכרי בבקשת הממי"ן, חברתי אחריה "רהוטה" שמונה לכל אות ואות שמונה תיבות לנועם אנשי אמונה.

ספר הפרדס, משלי מוסר בדרך מבחר הפנינים, ובו שמונה שערים.

צלצל כנפים או אוהב נשים, נגד ספר "שונא נשים" לר' יהודה בן שבתאי. נדפס ע"י נייבויער בזונץ יובעלשריפט 1884.

באור בדרך החקירה על ספורים ממדרשים רבים: תנחומא, ספרי, פרקי דר"א ומדרש תהילים (בכ"י באוצר הספרים באירופה ואצל די רוסי).

פירוש על פרקי אבות ועל אגדות התלמוד בסדר נזיקין (כ"י).

בחינת עולם. ספרו המפורסם של רבי ידעיה הוא "בחינת עולם", ספר הכתוב בפרוזה שירית מרוממת. סגנונו היא שילוב של לשון מקרא, חז"ל ופילוסופיה כאחד. בספר הוא מתאר את מעמדו של האדם בעולם, והוא כתוב על פי תפיסת עולמו של רמב"ם במורה נבוכים. לדעתו אין האדם תכלית העולם. שלושים ושבעה פרקים בספר הקטן הזה. והוא כולל גם ענייני מוסר בלשון מליצית, על ענייני העוה"ז כי תהו המה, ועל העניינים המביאים את האדם לחיי עוה"ב. הספר נקרא גם "ספר בדרשי" וגם "אגרת שמים לרום" לפי חרוזי הפתיחה של הספר.

טקסט מלא של הספר בחינת עולם

מיוחס לו הספר "מבחר הפנינים" הנמצא בספריה הוירטואלית של אתר דעת [קישור לספר - ברשימה שבשמאל המסך]. עיון בשער הספר מעורר כמה תמיהות: לפי שער ספר זה, נכתב הספר ערבית, ותורגם על ידי י' אבן תיבון. רבי ידעיה חי בפרובנס שבצרפת, וערבית לא הייתה שפתו. רבי יהודה אבן תיבון חי למעלה ממאה שנים לפניו.

מאמרים נוספים הקשורים לנושא (קישורים לאתר דעת):
שיר - הנפש המדברת מדברת, מאת רבי ידעיה הפניני
ביוגרפיה עויינת לרבי ידעיה הפניני מאת י' טביוב, וכן דוגמאות מהספר "בחינת עולם", ומ"אלף אלפין" שחיבר אביו של ידעיה הפניני


מקור הערך: י"ד איזנשטיין, אוצר ישראל, ויהודה איזנברג


הערות לערך:
שם המעיר: משולם רענן
הערה: מיוחס לר ידעיה זה גם הספר 'מבחר הפנינים' שלאחרונה גם נסרק ונמצא באתר hebrewbooks.


מקור ההערה: מחקר
לעיון נוסף: hebrewbooks


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןספרים בטקסט מלא
בחינת עולם
מבחר הפנינים