חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

אחיתופל

יועץ דוד המלך, בת שבע אשת דוד הייתה נכדתו.

אחיתופל הצטרף לאבשלום במרד נגד דוד. כאשר אבשלום קיבל את עצת חושי חזר לביתו והתאבד. אחיתופל נקרא "איש דמים ומרמה" (תהילים ה').

אחיתופל - יועץ דוד המלך (דהי"א כ"ז ל"ג)., גילוני - על שם העיר גילה (ש"ב ט"ו י"ב). בנו היה אליעם (ש"ב כ"ג ל"ד), ונכדתו - בת שבע בת אליעם (שם י"א ג'). עצת אחיתופל הייתה "כאשר ישאל איש בדבר האלוהים" (שם ט"ז כ"ג).

אחיתופל הצטרף למרד אבשלום. דוד חרד מאוד בשמעו כי גם אחיתופל בקושרים. אחיתופל יעץ לאבשלום לבוא על פילגשי אביו, ובכך רצה להביא לקרע שאינו ניתן לאיחוי בין דוד ואבשלום:
"ושמעו כל ישראל כי נבאשת את אביך וחזקו ידי כל אשר אתך" (שם ט"ז כ"א).
במאבק על תכסיסי הקרב עם דוד ניצח חושי הארכי, שהיה מרגל של דוד במחנה אבשלום. כאשר ראה אחיתופל כי עצת חושי הארכי מתקבלת על לב אבשלום, שב לעירו, ציווה לביתו התאבד ומת (שם י"ז).

מאמרים נוספים הקשורים לנושא (קישורים לאתר דעת):
דוד ואחיתופל

מקור הערך: ע"פ איזנשטיין, אוצר ישראל


הערות לערך:
שם המעיר: תיקון ההסטוריה
הערה: ההיסטוריה , והשפה העברית , עושים עוול לאחיתופל . הביטוי העברי "עצת אחיתופל" בא לתאר עצה גרועה , כאשר למעשה (לפי הסיפור המקראי) עצתו של אחיתופל הייתה עצה טובה , ואילו עצתו של חושי הארכי , המרגל, הייתה עצה גרועה (שנועדה להפיל את אבשלום) . אילו נתקבלה עצתו של אחיתופל היה אבשלום זוכה במלוכה .

מקור ההערה: התנ"ך היהודי !!!


שם המעיר: אהרלה קפלן
הערה: עצת אחיתופל התקבלה. אבשלום שכב עם נשות אביו ובכך גרם לקרע בלתי ניתן לגישור עם אביו. עצת חושי הארכי הפילה את אבשלום בפח. כשהיה משוכנע שיש בכוחו לגבור על דוד בעזרת תומכיו הרבים לא מיהר לנצל את המומנטום, ואפשר לדוד לארגן את אנשיו. הפגיעה בקדושת נשות המלך (עצת אחיתופל) נתנה ליואב תרוץ מצוין להרגו כמי שחילל את יצועי אביו.


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן