חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

סרח בת אשר

נזכרת בפרשת "ויגש" במניין בני ישראל היורדים מצרימה

סרח בת אשר נזכרת בפרשת "ויגש" במניין בני ישראל היורדים מצרימה. חוץ מייחוסה המשפחתי דבר אינו מסופר על אודותיה. לעומת זאת במדרש ניתן למצוא שפע של מסורות על אישה זו, ודמותה המקראית חסרת הפנים הופכת במקורות חז"ל לאישיות ייחודית, מעניינת ומרתקת. סרח מוצגת בספרות חז"ל כאישה חכמה ובעלת כוח השפעה רב שיש לה מעמד לא מעורער בעיני העם. בשל אריכות ימיה היא היחידה היודעת את סודות העבר ובידיה נמצאים מפתחות הגאולה. מנהיגי הדור נעזרים בה, ורק באמצעותה אפשר להניע מהלכים היסטוריים כבדי משקל.

עיון מפורט במדרשים על סרח בת אשר במקור הבא:
מפתח הגאולה בידיה של סרח / ד"ר תמר קדרי

מקור הערך: ד"ר תמר קדרי, קולך גיליון 101 טבת תשס"ו


הערות לערך:
שם המעיר: בניהו שמש
הערה: בקרבת העיר אספהאן באירן, קיים אתר הקדוש ליהודי אספהאן, ומהווה בין היתר בית העלמין ליהודי עיר זאת. אתר זה נקרא בפי יהודי אספהאן על שמה של סרח בת אשר. מרחק קילומטרים בודדים משם קיימת מערה, שאף היא מוקד עליה לרגל של יהודי אספהאן.


שם המעיר: אבנר הכהן
הערה: אותו מקום המוזכר בהערה הקודמת באיספהן, מהווה מקום לציון "חזרתם של אנשים מהמתים" (בדר"כ, התאוששות ממחלה קשה). וזאת משום המסורות המספרות על כך שסרח נמנתה על עשרת (תשעת,שבעת) האנשים שנכנסו חיים לגן עדן. ראה סיפור מעשה שכזה בספרו של רפאל חיים הכהן "אבנים בחומה".
המקורות לגבי סרח:
אוצר המדרשים (אייזנשטיין) עמוד תל"ג ד"ה פרשה ב': עשרה צדיקים נכנסו בחייהם לגן עדן ואלו הן: חנוך בן ירד, אליעזר עבד אברהם, בתיה בת פרעה, סרח בת אשר, אליהו הנביא, משיח בן דוד, חירם מלך צור, עבד מלך הכושי, יעבץ בן רבי, ויהושע בן לוי.
מסכת דרך ארץ פרק א:תשעה נכנסו בחייהם לגן עדן, ואילו הן, חנוך, אליהו, ומשיח, ואליעזר עבד אברהם, ועבד מלך הכושי, וחירם מלך צור, ויעבץ בן בנו של ר' יהודה הנשיא, וסרח בת אשר, ובתיה בת פרעה , ויש אומרים, הוצא חירם מלך צור, והכנס תחתיו ר' יהושע בן לוי.
מסכתות קטנות מסכת כלה רבתי פרק ג הלכה כ"ג: שבעה נכנסו בחייהם לגן עדן, אלו הן, סרח בת אשר, ובתיה בת פרעה , חירם מלך צור, עבד מלך הכושי, אליעזר עבד אברהם, ובן בנו של ר' יהודה הנשיא, ויעבץ, ויש אומרים אף ר' יהושע בן לוי.


שם המעיר:
הערה: שלום קראתי בעניין רב את דבריכם אודות סרח בת אשר . הנני ילידת איראן מאיספהאן .וברצוני לשתף אתכם אודות סבי עליו השלום שאירעו לו ניסים גלויים ע"י סרח בת אשר באיראן כאשר הוא עצמו היה האיש האחראי על ציונה של סרח . גם אבי עליו השלום סיפר לנו אודות נס שקרה לו וסרח התגלתה . שנים רבות רציתי לספר ופירסמתי מפה לאוזן והנה בעידן החדש אשמח לשתף אתכם ולפרסם זאת.


מקור ההערה: שמי שרה סאלם sarah_sn@walla.com


שם המעיר: גדי איידלהייט
הערה: שירו של תומאס מאן אודות סרח בת אשר
http://www.xn----2hcm6cgyhbh.com/2010/12/od-yosef-chai.htmlיש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן