חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

יהורם

1. מלך יהודה - בשנים 705-713 לפה"ס. 2. מלך ישראל - בשנים 705-717.

1. מלך יהודה - בשנים 705-713 לפה"ס, אחרי יהושפט אביו. היה נשוי לבת אחאב.
2. יהורם (יורם) מלך ישראל - בשנים 705-717. בן אחאב. נלחם עם יהושפט מלך ישראל ואדום כנגד מישע מלך מואב. מלך מואב הקריב את בנו בכורו על החומה, "ויהי קצף על ישראל".

1) מלך יהודה בשנות ג"א מ"ז-נ"ה (705-713 לפה"ס), אחר יהושפט אביו. בן שלושים ושתים שנה היה במלכו. לדעת סדר עולם המליכו אביו שנתיים לפני כן, כאשר יצא למלחמה לעזור לאחאב ברמות גלעד.
יהורם נשא את בת אחאב כדי לחזק את הברית בין יהודה ואפרים, אבל הקשר עם אחאב גרם לו ללכת בדרכיו. שישה אחים היו לו, ואביו נתן להם מתנות, ולכל אחד עיר מבצר ביהודה. את המלוכה מסר בידו כי הוא היה הבכור. כאשר התחזק יהורם בממלכתו הרג את כל אחיו ואת השרים שעזרו על ידיהם. בימיו פשע אדום מתחת יד יהודה והמליכו עליהם מלך.
אחד מבני הנביאים שלח אליו מכתב מאליהו הנביא שניבא כי ינגף במגפה וימות בחליים רבים. וה' העיר עליו את הפלשתים ואת הערביים, והם עלו בערי יהודה וכבשו אותם, שללו גם את רכוש המלך בניו ונשיו, והשאירו רק בן קטן, יהואחז, שמלך תחתיו.
יהורם מת במחלות רעות ונקבר בעיר דוד, אך לא בכבוד מלכים (דהי"ב כ"א).

2) יהורם (יורם) מלך ישראל בשנות ג"א מ"ג-נ"ה (705-717). בן אחאב ואחי אחזיה. יהורם עשה הרע בעיני ה', הלך בדרכי ירבעם בן נבט, אבל את מצבות הבעל שהביאה איזבל אמו הרס.
יהורם נלחם במואב שמרד באחאב והפסיק לשלם מסים לישראל. יהורם הצליח ליצור קואליציה שכללה את יהושפט מלך יהודה ומלך אדום. אלישע ניבא להם כי ה' יושיעם בזכות יהושפט שהיה מלך ישר. הם היכו את מואב, הרסו את מבצריו, סתמו את מעיינות המים וצרו על קיר מואב. מלך מואב ראה כי חזקה עליו המלחמה, לקח את בנו הבכור אשר ימלוך תחתיו והעלהו לעולה על החומה, ויהי קצף גדול על ישראל.

משא מואב וכתובת מישע, מאת יהודה אליצור

יהורם יצא למלחמה בחזאל מלך ארם ברמות גלעד, ובמלחמה זו היכו הארמים את יהורם ופצעוהו. אחזיהו מלך יהודה ירד לבקרו ביזרעאל, אך לא יכול להושיעו מפני ארם, ובעודו בדרכו קשר נגדו יהוא, הרגו בחלקת נבות היזרעאלי, ומלך תחתיו.
במות יהורם פסקה שושלת מלכות עומרי.

מקור הערך: ע"פ אוצר ישראל לי"ד אייזענשטיין

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן