חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

פוטוצקי

הנסיך וואלנטין (אברהם בן אברהם): גר צדק, אציל פולני שנתגייר וקבל עליו דת יהודית ונשרף על קדוש השם בווילנא 21 מאי 1749.

פוטוצקי - גר צדק, אציל פולני שנתגייר וקבל את היהדות, ונשרף על קדוש השם בווילנא 21 מאי 1749. הנסיך פוטוצקי הלך עם ידידו זארעמבא לפאריס ללמוד מדעים, ובהיותם בבית משתה יין של איש יהודי זקן ראו אותו לומד בגמרא. הם התווכחו אתו בענייני דת, דבריו מצאו חן בעיניהם, והם בקשו ממנו ללמדם עברית כדי שיבינו את התנ"ך במקורו.

אחרי ששה חדשים ידעו לקרוא בתנ"ך ולבבם נטה ליהדות. פוטוצקי הלך לאמשטרדם והתגייר. אחרי כך שב לפולין וחי בין היהודים בעיר איליא בפלך ווילנא.

פעם אחת בהיותו בבית הכנסת הוכיח את אחד הנערים שהפריע למתפללים וללומדים, והנער הודיע לפקידי הממשלה כי המומר הנוצרי פוטוצקי נמצא באיליא. אמו וקרוביו בקשו אותו לשוב לנצרות, אך הוא סרב. דנו אותו לשרפה, והוא קידש שם שמים ונשרף ביום שני של שבועות שנת תק"ט.

היהודי לייזר זיסקיש שיחד את הפקידים, ולקח מאפרו אשר קברו היהודים בבית קברות ישראל. אחרי שנשרף בא מכתב מהקיסר לסלוח לפוטוצקי ולהוציאו לחופשי.

זארעמבא חברו של פוטוצקי שב לפולין, נשא בת אציל והוליד בן. לבו נטה ליהדות, והוא נסע עימהם לאמשטרדם, שם התגיירו כולם, ומשם נסעו לארץ ישראל וישבו שם.

מסורה בידי היהודים בווילנא, כי בעל בית היין אשר לימד את האצילים האלה עברית, ועי"ז נתגיירו, היה ר' מנחם בן אריה ליב מוויזון, שעינו אותו עינויים קשים והוא נהרג ביום 3 יולי 1745, והוא בן שבעים שנה.

מאמרים נוספים הקשורים לנושא (קישורים לאתר דעת):
צילומים מקברו של פוטוצקי ועליו
הגראף פוטוצקי - גר צדק שקידש את השם / ב' נחמני

מקור הערך: ע"פ אוצר ישראל לי"ד אייזענשטיין

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן