חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

יצחק שדה

חייו ופועלו של יצחק שדה – "הזקן"

יצחק שדה - יצחק לנדוברג - "הזקן" - נולד בלובלין שבפולין ב - 1890, ונפטר ביום ל' באב תשי"ב (1952).

במלחמת העולם הראשונה שירת בצבא הצאר וזכה לאות הצטיינות על שירותו. לאחר המהפכה הקומוניסטית שירת כמפקד פלוגה בצבא האדום. "הזקן" בצעירותו היה ספורטאי מצטיין - אלוף פטרבורג בהיאבקות ומתאגרף בקרקס. בד בבד למד פיזיולוגיה ופילוסופיה באוניברסיטה.

יצחק שדה עלה לארץ ב - 1920 והיה ממיסדי "גדוד העבודה" שירת ב"הגנה" ובמאורעות תרצ"ו (1936) פיתח שיטות לפעילות יזומה והתקפית נגד הפורעים הערביים. הוא יזם את ניוד הכוחות לקראת האויב. ב - 1936 הקים בירושלים את ה"נודדת" ב - 1937 הקים את הפו"ש - "פלוגות השדה" וב - 1939 הקים את פו"מ - "יחידות לפעילות מיוחדת". לזכותו זוקפים את הקמת הפלמ"ח - עליו פיקד עד 1945. יצחק שדה היה איש שדה מובהק ופועלו היה מופת לחיקוי לדורות מפקדי הפלמ"ח וצה"ל.

משנת 1945 ואילך שימש כרמטכ"ל בפועל, השתתף בתכנון ובביצוע פעולות נועזות של הפלמ"ח. במלחמת העצמאות פיקד על חטיבה 8 שהייתה חטיבת השריון הראשונה, כמו כן פיקד על משמר העמק, והשתתף במבצעים לשחרור רמלה לוד (מבצע דני), קרבות ירושלים (מבצע יבוסי) ושחרור הנגב (מבצע חורב).

לאחר פירוק הפלמ"ח פרש – הודח - מצה"ל וזמן קצר לאחר מכן נפטר ונקבר בקיבוץ גבעת ברנר. היה מפעילי מפ"ם וכינויו בפלמ"ח היה "הזקן". כתב את הספרים "מסביב למדורה" "הפנקס הפתוח" וארבעה מחזות "לוחמים". על שמו נקראו הישובים שדה יצחק, ניר יצחק ומשאבי שדה.מקור הערך: אבי אלנתן, "זמן מקום"


הערות לערך:
שם המעיר: חט' 8 הצליחה היכן שכשלו אחרים.
הערה: לאחר כשלון פריצת הדרך לנגב בעיראק אל מנשייה י.שדה החליט למחוק את "אות הקלון" מעל מצחו והתנדב לכבוש את משטרת "טייגרט" בעיראק אל סואידן.
ב09/11 הוא עשה זאת בראש חייליו-יוצאי א.צ.ל.,לח"י
ו"הגנה".
מקור ההערה: "כיצד נכבשה המצודה" ו"הדרום בין סיני לחברון"-ספרים


שם המעיר: יגאל גרנות
הערה: עם כל הכבוד למגיב הקודם לומר שיצחק שדה כבש את משטרת עירק סואידן בראש חייליו יוצאי אצ"ל ולח"י - זה פשוט עיוות של המציאות. בנסיון השמיני לכבוש המשטרה ערך יצחק שדה תכנית מפורטת (בעקבות הלקחים מ7 הכשלנות הקודמים). הפעולה הייתה באמצעות כוח דו חטיבתי כולל חטיבה 8.בחטיבה הזו, בגדוד 89 הייתה פלוגה אחת (פלוגה א') שבה היו יוצאי לח"י ואצ"ל והמ"פ שלה היה "דב הבלונדיני" האגדי (שנהרג אחר כך בפעולה לכבוש ניצנה). אז נכון שהיה לפלוגה הזאת תפקיד אך היא הייתה רק חלק מ-2 החטיבות ולכוחות האחרים (שגם בראשם עמד יצחק שדה כמפקד כל הפעולה) לא היה שום קשר ללח"י או לאצל - זו הייתה חטיבה 8 של צה"ל כבר - אז מאיפוא הגיע הפסוק המפואר שיצחק שדה כבש את המצודה בראש חייליו מאצ"ל ולח"י?
מקור ההערה: ויקיפדיה, ידע אישי


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן