חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

נחשון בר רב צדוק

גאון סורא בשנים 879-871. ירש את מקומו של רב עמרם גאון

רב נחשון השיב לשואליו בארצות שונות. חיבר לבקשת שואלים בארצות אחרות פירושים למסכתות שונות בתלמוד, המכילים פירושים למלים קשות. כן נתייחסו לו חיבורים שונים, כגון ספר "ראומה" על הלכות שחיטה.

רב נחשון עסק גם בחכמת העיבור, ועל שמו נקרא ה"עגול" דרב נחשון, הכולל קביעות השנים, התקופות והמועדות. "עגול" דרב נחשון בא לתת פתרון לבעיה מרכזית בלוח: כל שנה מתחילה ביום אחר בשבוע, ולכן בכל שנה סדר החגים שונה. רב נחשון מצא "עיגול" – מספר שנים הכולל שבועות שלמים, ולכן לוח הבנוי על סמך מחזור כזה הוא לוח קבוע, וכל החגים בלוח זה חלים באותו יום.
הלוח העברי בנוי על מחזור של 19 שנים. העיגול של רב נחשון בנוי על 13 מחזורים של 19 שנים. לפי שיטה זו, בכל 247 שנים יחזור מולד כל שנה במדויק על המולד שקדם לו 247 שנים. ולכן אם יוכן לוח ל- 247 שנים, יהיה זה לוח קבוע שאין צורך לחדש אותו בכל שנה.
לוח זה אכן הוכן, ורבי יעקב בעל הטורים כלל לוח זה ב"טור" אורח חיים, ובו כלל את סימני השנים של 247 שנים, ומפתח שאפשר למצוא בעזרתו את השנים המתאימות לכל סימן.

לוח זה כולל בחובו בעיה אחת: 247 שנים אינם בדיוק שבועות שלמים, חסרים כחמישים דקות למספר השלם של שבועות. עיין במאמר הבא:
בסעיף 8 שבקישור זה תמצא את הדיון בעיגול דרבי נחשון, ובעיה שהתעוררה בשנת ה' תרס"ב, שחישוב השנה לפי עיגול דרבי נחשון לא תאם את החשבון האמיתי


מקור הערך: יהודה איזנברג

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן