חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

בינט מקס

סא"ל מאיר מקס בינט ז"ל, לוחם בשרות המודיעין הישראלי אשר נשלח למצרים בראשית שנות ה-50 למשימת ריגול – איסוף מידע.

סא"ל מאיר מקס בינט ז"ל, לוחם בשרות המודיעין הישראלי אשר נשלח למצרים בראשית שנות ה-50 למשימת ריגול – איסוף מידע. בעקבות נפילת הרשת, פרשת "עסק הביש" ולמרות שלא נמנה על חבריה נתפס גם הוא נחקר ועונה קשות בכלא המצרי במשך 5 חודשים. יום לפני שאמור היה לעלות לדוכן העדים, בנר שני של חנוכה (21.12.1954( – שלח יד בנפשו כדי לשמור סוד וכיון שלא רצה לתת למצרים להעלותו לגרדום בראש חוצות.

בינט נולד ב- 1917, גדל בגרמניה ועלה לארץ ישראל עם הוריו ב- 1935 בהיותו בן 17. בשנים 1942-1945 עבד מטעם "סולל בונה" בחברת הנפט האנגלו איראנית באיראן, ושם בשעות הפנאי הדריך בני נוער יהודים והכין אותם לעליה ארצה.

סמוך להקמת המדינה פעל באיטליה במסגרת "עליה ב'" – הגדעונים – חלוצי חיל הקשר הישראלי, ועיקר תפקידו היה ביצור מכשירי קשר לספינות רכש ומעפילים. מאוגוסט 1949 שהה בעירק/ אירן גם שם עסק בפעילות חשאית עלומה.

ב- 1950 נסע לאנגליה להמשיך את הכשרתו בנושאי אלקטרוניקה רדיו ואלחוט.

כשנה לאחר מכן חזר לגרמניה עם רעייתו ובתו כדי לבנות את סיפור הכיסוי שלו למשימתו במצרים כאיש עסקים גרמני נציג חברות יצוא שונות.

מאיר בינט החל לפעול במצרים באמצע 1952 כשהוא מתערה בצמרת השלטון המצרי ומבסס את מעמדו גם בקרב הגרמנים – שפעלו ועבדו בשרות הצבא המצרי אחרי מלחה"ע השנייה.

באוגוסט 1954 נעצר ע"י המצרים בעקבות נפילת "הרשת". לבינט לא היה קשר אליהם או לפעולותיהם, מלבד העובדה שהממונים עליו בישראל הורו לו להעביר כספים לצרכי הרשת דרך המקשרת בין שתי הקבוצות. המחדל הזה היה בעוכריו והביא ללכידתו.

ארונו של מאיר הועבר לישראל חמש שנים מאוחר יותר והוא נטמן בבית הקברות הצבאי בהר הרצל.
בינט הועלה ב-1987 לדרגת סא"ל ע"י שר הביטחון אז יצחק רבין ז"ל.


מקור הערך: מישל בינט - דגן

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן