חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

איזביצקי אלה

לוחמת האצ"ל. נפלה בקרב על רמלה ב-16 במאי 1948

מיד לאחר ההכרזה על הקמת מדינת ישראל, הזעיק המטה הכללי של ההגנה את נציגי האצ"ל וביקש שהארגון יתקיף את רמלה, כדי למשוך את כוחות האויב ולהקל על הקרבות הכבדים שהתחוללו בחזית לטרון. מפקדת האצ"ל נענתה לבקשת ההגנה וב-16 במאי החלה ההתקפה על העיר הערבית רמלה. מאות לוחמים השתתפו בקרבות הקשים שהתנהלו בחזית רמלה ונמשכו ארבעה שבועות (עד ה-11 ביוני, תחילתה של ההפוגה הראשונה). 52 לוחמים מצאו את מותם בקרבות רמלה, ביניהם שתי לוחמות: איזביצקי אלה וג'מיל שושנה.

אלה איזביצקי נולדה בשנת 1926 בביאליסטוק אשר בפולין, ובהיותה בת שש עלתה ארצה עם הוריה, שהשתקעו בנס-ציונה. אלה למדה בבית-הספר היסודי במקום ואחר השתלמה במשך שנה בחקלאות במשק הפועלות בעיינות. אלה עבדה במחנה הצבאי בתל-נוף ולאחר שהצטרפה לאצ"ל, העבירה לארגון ידיעות ומסמכים הקשורים במחנה, שהיו לעזר רב בחדירה הנועזת של אנשי הח"ק לשם.

בשנת 1946 יצאה לרמת-גן כדי להשתתף בקורס "סגנים", ולהוריה - שלא ידעו על פעילותה בארגון - סיפרה שהיא נוסעת לקיבוץ. רק כעבור זמן נתגלה להם סודה.

עם פרוץ מלחמת העצמאות, עברה אלה קורס חובשות, ובקרב על יפו השתתפה כחובשת. גם בהתקפה על רמלה הייתה אחת החובשות, אולם כבר ביום הראשון לקרבות, ב-16 במאי 1948, נפגעה מצרור כדורי האויב בשעה שטיפלה באחד הפצועים. בת 22 הייתה במותה.

מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן