חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

אצ"ל: השמדת משאיות בחיפה

ב-2 במרס 1947 השמידו לוחמי האצ"ל 15 משאיות של הצי הבריטי בחיפה

ביום בו הותקף מועדון הקצינים בירושלים (ראה ערך), נערכו בחיפה מספר התקפות, שהמרכזית ביניהן הייתה השמדת משאיות של הצי הבריטי. על הפעולה מדווח עיתון "המשקיף" מיום 2 במרס 1947:

15 מכוניות צבאיות נהרסו בחיפה
5 התפוצצויות חזקות בזו אחר זו אירעו אתמול ב-6:45 ברחוב הנמל בחיפה ומייד אחרי ההתפוצצויות נראו להבות אש.

ההתפוצצויות אירעו במגרש לחניית מכוניות הצי ברחוב הנמל 12. באותה שעה לא היו אנשים על המגרש, פרט לזקיף הערבי שנמצא על-יד המקום. זמן מה לפני ההתפוצצות ניגשו למקום 6 אנשים, המתוארים כיהודים. אחדים כבלו את הזקיף והאחרים הניחו חומר נפץ ליד המכוניות. לאחר שסיימו את הטמנת הפצצות, שחררו את הזקיף וברחו, ואז אירעו ההתפוצצויות וכתוצאה מהם עלו באש יותר מ-10 מכוניות ועוד כמה ניזוקו. המשטרה שהגיעה למקום סגרה את צידי הכביש והזעיקה את כבאי האש של הצבא והצי.
על אשר אירע, מספר משה לוי ("יריב"):
אותו יום החרמנו מכונית מאחד הנהגים. ליד ההגה ישב מאיר מורנו ולאחר שאספנו את הציוד והלוחמים, נסענו לרחוב הנמל. המכונית עצרה ליד מגרש החנייה של מכוניות הצי, עמיאל וגד השתלטו על השומר. יהושע פתח את השער ושנינו פרצנו פנימה והתחלנו במלאכתנו. כל אחד נכנס לרווח שבין שתי משאיות, בצד שלו, היכה בפטיש על שמשת המכונית שמשמאלו, הוציא בקבוק מהתרמיל, הצית את הפתיל בגפרורים והניח בתא הנהג וחוזר חלילה. לאחר עשר דקות כבר היינו מחוץ לשער.
לפתע הגיחה לכיוון השער אחת המשאיות שנהגה איחר להחנותה. גד, שעמד עם אקדח שלוף ליד השער, קיבל הוראה מעמיאל להשתלט על הנהג ולהכניסו ל"סודקה" [חדר השמירה] וכך עשה. הנהג, אזרח ערבי שחשש לחייו, עשה כמצווה עליו וכיבה את המנוע. הוא הוכנס לחדר השמירה ונתבקש לשבת על הרצפה ולא לזוז. ידיו נכפתו בחבל. הובטח לו, שאם יתנהג כראוי לא יאונה לו כל רע.
יהושע, שראה את המתרחש, הכניס ללא היסוס את הבקבוק שנותר בתרמיל אל תוך המשאית המאחרת, הדליק את הפתיל וברח החוצה. עמיאל נתן את אות הנסיגה וכולנו נכנסנו למונית. שלוש דקות נותרו עד הזמן שבו יתחילו המטענים להתפוצץ, בהפרש של דקה או שתיים. מאיר מיהר להסתלק לכיוון הדר הכרמל. מייד אחר-כך נשמעו התפוצצויות שהעלו חיוך על שפתינו. לאחר שפרקתי את הציוד במחסן, נסעתי לשחרר את בעל המכונית ולשלם לו את התמורה.
באותו ערב עלה ג'יפ צבאי על מוקש בהר הכרמל. מן ההתפוצצות נהרגו שני חיילים ושניים אחרים נפצעו. למחרת היום מת אחד החיילים מפצעיו.
מוקש נוסף התפוצץ בקריית-חיים מתחת למשאית צבאית שעברה במקום. חייל בריטי אחד נפצע.

מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן