חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

וייסברוט משה

קורבן ה"סזון"

במטה האצ"ל בחיפה נתקבלה ידיעה לפיה מדי שבועיים מגיעה לנאפ"י (השקם של הצבא הבריטי) בבת-גלים מכונית המביאה את משכורות העובדים. הוחלט להשתלט על המכונית ולהחרים את הכסף. באחד מימי דצמבר 1947 הגיעה לכניסה של הנאפ"י מכונית ובה חמישה אנשי האצ"ל, שנכנסו פנימה ובאקדחים שלופים השתלטו על העובדים. משה וייסבורט, חייל יהודי שהיה במקום התנפל על משה לוי והחל נאבק אתו, תוך ניסיון לקחת את נשקו. אחד הבחורים הזהיר את החייל להניח ללוי, ומשלא נענה, ירה בו והרגו. בעקבות היריות הוחלט לסגת מן המקום, מבלי למלא את המשימה.

שעה שהבחורים נכנסו לשק"ם, עמד שם דוב שוורץ שהכיר היטב את מאיר מורנו והשניים בירכו האחד את השני בשלום. כאשר באה למקום המשטרה, נחקר שוורץ באשר לזהותו של האיש שבירך אותו בשלום. שוורץ לא רצה להסגיר את חברו וסיפר כי התוקפים היו ערבים מהכפר טירה. השוטרים נסעו לטירה בלוויית דוב שוורץ, אולם לא הצליחו למצוא את התוקפים.

מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות


הערות לערך:
שם המעיר:
הערה: אני הנכדה של משה וייסברוט. בעקבות כנס משפחתי של משפחת אמי הגענו לאתר. אמי התייתמה ממנו בגיל צעיר ומאד התרגשה מהכתוב. במידה ויש בידכם מסמכים או קטעי עיתונות מאותה תקופה היינו שמחים לצלם. תודה דפנה וירצברגר
0543-170965
motiw26@hotmail.com


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן