חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

ישראל וקס, לוקה וקס

ביתם שימש כתא דואר של מטה האצ"ל

בבית משפחת לוקה וישראל וקס ערך מנחם בגין, מפקד האצ"ל, פגישות עם אנשים שונים. בנוסף לזאת שימש הבית כתא דואר של מטה האצ"ל

בני הזוג וקס הכירו את בגין עוד בוורשה, כאשר ישראל וקס שימש מזכיר ראשי של התנועה הרביזיוניסטית בפולין. בשנת 1934 נשא ישראל וקס את לוקה לבית כהנא לאישה וחודש לאחר מכן עלו ארצה. הם התיישבו בתל-אביב ושכרו את הדירה ברחוב שינקין 74, בה גרה לוקה וקס עד עצם היום הזה. כשבגין היה במחתרת הוא נזקק מפעם לפעם למקום מפגש סודי ומצא שיוכל לבטוח בזוג וקס.

כחודשיים לפני תחילת הסזון התקיימה פגישה בין משה סנה (ראש המפקדה הארצית של ההגנה) לבין מנחם בגין. מטרת הפגישה, שנערכה ביוזמתו של דוד בן-גוריון, הייתה לשכנע את בגין להפסיק את פעולות האצ"ל נגד השלטון הבריטי. הפגישה בין סנה לבגין, שהתנהלה באווירה ידידותית (הכירו זה את זה עוד מתקופת היותם סטודנטים באוניברסיטת וורשה; סנה למד רפואה, ובגין למד משפטים), נמשכה חמש שעות אולם השניים נפרדו ללא הסכמה.

מלבד המפגש עם סנה, היו בבית וקס מפגשים נוספים עם יהודים ולא יהודים, ביניהם: פרידמן ילין-מור (מראשי לח"י), יצחק גרינבוים (חבר הנהלת הסוכנות היהודית ולימים שר הפנים), גרנדוס וחברים אחרים של ועדת האו"ם לחקירת בעיית ארץ-ישראל (אונסקו"פ) וכן עיתונאים זרים. בנוסף לפגישות, שימש בית וקס כתא דואר של מטה האצ"ל. לתיבת המכתבים היו נוהגים להכניס מכתבים, אותם היה חיים לנדאו (ראש המטה) אוסף כשעבר במקום כמעט מדי יום. את המעטפות של הארגון היו מסמנים בנקודה קטנה בצד, וכך הבדילו אותן ממכתבי משפחת וקס. כששאלו את לוקה וקס אם אינה פוחדת ממאסר, ענתה כי אחרי שאיבדה את משפחתה בשואה, הפסיקה לפחד.

לאחר שנתאלמנה נרשמה לוקה לקורס לציור, אולם את כשרונה הגדול ביטאה באומנות הפיגורטיבית. היא התחילה לפסל, ובחרה בנושא העיירה היהודית. מן הזיכרון פיסלה את הסנדלר ושואב המים, את בחור הישיבה ומתקן הסירים, את הכלי-זמר והאופה, הנפח והחייט. היום ניתן לראות בדירתה תערוכה מרהיבה של דמויות העיירה היהודית בפולין, שנעלמה ואיננה עוד.


מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות


הערות לערך:
שם המעיר: הכרתי אותה אישית
הערה: עבדתי מול דירתה בעודה בחיים. במשרדו של עו"ד משה שחטר. הייתי ילדה בת 18. עזרתי לה לנגב את האבק מהיהודים שפיסלה. לוקה, לבושה תמיד בחצאיות ארוכות בסגנון שאז נראה לי כספרדי, הייתה הפיה היהודית, והיהודים הקטנים והמפוסלים שלה היו המורשת שלי, עליה אבי לא דיבר.

לוקה, שאירחה בביתה אנשים האחראים לכל חלוק ואבן בארץ ומהווים חלק בלתי נפרד וחרוט מכל אחד מלבניה, הייתה האדם הכי צנוע שהכרתי מאז ומעולם. לוקה וקס ייצגה את ההסטוריה החוזרת על עצמה.

אני הייתי בת 18, ללוקה לא היה גיל. כי לוקה הייתה ונשארה ההיסטוריה הנצחית.


שם המעיר: איתי
הערה: תיקון קטן, על פי ראיון שנערך עם גב' לוקה וקס. שם הנעורים שלה היה פילאר, ואילו אימה היתה לבית כהנא.
תודה רבה וכל הכבוד.
מקור ההערה: ראיון עם גב' לוקה וקס, בו צפיתי.


שם המעיר: דניאל
הערה: הערך מסכם בצורה נאה את הפעילות בביתם של הזוג וקס, אבל ישראל וקס היה פעיל בהיבטים נוספים, בעיקר כמזכירו של זבוטינסקי, כמתרגם ספריו, וכן בתיווך פעיל בין ההגנה לאצ"ל.


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן