חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

ורבר זאב

קורבן ה"סזון"

"בית הדר" ניצב במרכזו של אזור הביטחון שהקימו הבריטים בתחום העיר תל-אביב. בבניין עצמו שיכנו הבריטים את מפקדתם, והגישה לבניין הייתה קשה ביותר. גדרות-תיל הקיפו את אזור הביטחון כולו וכל אדם שרצה להיכנס לאזור, היה נבדק ב"שבע עיניים". לכן הוחלט באצ"ל לחפור מנהרה שתגיע עד אל מתחת לבניין. דרך המנהרה תוכנס כמות גדולה של חומר-נפץ, אשר יהיה ביכולתו להרוס את הבניין עד היסוד. עוד הוחלט כי לפני ביצוע הפיצוץ, יזהיר האצ"ל את הבריטים לפנות אל כל אזורי הביטחון בארץ. לאחר פיצוץ מלון המלך דוד, והאבדות הרבות שנגרמו עקב אי-פינוי הבניין, סביר היה להניח כי הבריטים לא ייקחו סיכונים מיותרים ואומנם יפנו את אזורי הביטחון בכל הארץ. עצם הפינוי היה מהווה מכה קשה ליוקרה הבריטית, שלא לדבר על יכולתו של האצ"ל לפגוע בצורה כה חמורה במרכז-העצבים של השלטון הבריטי בתחום העיר תל-אביב. פיצוץ "בית הדר" כוּון לקראת דיוניה של ועדת החקירה המיוחדת של האו"ם, שעמדה להגיע ארצה, או לחילופין למקרה שהבריטים יחליטו להוציא לפועל את פסקי-דין המוות נגד אבשלום חביב, יעקב וייס ומאיר נקר. אלא שכאשר הגיעה המנהרה למחצית הדרך, נודע דבר קיומה ל"הגנה", אשר החליטה לסכל את תוכניות האצ"ל. על כך מספר אחד מחברי החוליה של ההגנה שנשלחה לבצע את המשימה: (עיתון "דבר" מיום 25.5.1947)
בליל יום שלישי, ה-17 ביוני, ירדה קבוצת צעירים אל הבית הישן מול "בית הדר", בנצלה רגע של חשכה. לאור פנס בדקנו את הנעשה במרתף וראינו את כלי העבודה ושקי החול והרימונו את המכסה שכיסה את פי המנהרה. בגיר רשמנו על גבי הארגז שעמד שם, כי ביקרנו והשארנו כתובת אזהרה לבל ימשיכו בחפירה ולבל יוציאו לפועל את מזימתם.
למחרת יצאנו אל מקום הפעולה. לא נשאנו נשק. היו אתנו שקי מלט וכלי עבודה. הספקנו להוריד כמה שקי מלט, וזאב ורבר, שהיה מפקד הפעולה, נכנס פנימה ומשהרים את המכסה - התפוצץ המוקש. הוא לא הספיק לומר מאומה. קול הנפץ היה חלש. ורבר התרסק מייד. הצלחנו להתחמק מהחדר, כדי לבשר בשורת איוב זו.
למחרת נערכה לזאב ורבר הלוויה רבתי. "נוער מאורגן באלפיו הסתדר בשורות מלוכדות לאורך הרחובות הסמוכים לרחוב מזא"ה. תנועת כלי הרכב הופסקה ברחוב הראשי כמחצית השעה לפני צאת ההלוויה. חבלים נמתחו ברחובות שבהם עבר המסע. כל החנויות ובתי העסק נסגרו מאליהן.
שוטרי המשטרה המיוחדת על קציניהם וכן קצינים מהמשטרה הרגילה פיקחו על הסדר...".


מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן