חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

יונדוף רחל

רחל יונדוף (ימיני) מפקדת באצ"ל

רחל לבית ימיני נולדה בפתח-תקוה. היא הייתה בת-דודתה הצעירה של רחל מאירי ולשתיהן היה שם זהה (רחל ימיני), עובדה שגרמה לא אחת לבלבול ביניהן. בהשפעת בת-הדודה הבכירה, הצטרפה רחל יונדוף (יחד עם קבוצת בנות) לבית"ר ואחר-כך התגייסו כולן לאצ"ל. בשנת 1946 נשלחה רחל יונדוף ("ירדנה") לקורס "סְגנים". הקורס התקיים ברמת-גן והשתתפו בו שלוש בנות: אחת מרמת-גן (נעמי חברון) ושתיים מפתח-תקוה (רחל יונדוף וצפורה יופין-קרליבך). בימי השבוע הגיעו השתיים לשיעורים בתחבורה ציבורית, אולם בשבתות נהגו לצעוד ברגל הלוך ושוב כדי לא לחלל את השבת.

ירדנה הייתה המקשרת של בצלאל עמיצור, מפקד מחוז הדרום, ולאחר שבת דודתה נפצעה בתאונת דרכים - מִלְאה את מקומה כמזכירת המטה. היא הייתה מקבלת מחיים לנדאו (ראש המטה) את חומר התעמולה שכתב מנחם בגין, מדפיסה אותו במכונת כתיבה ומעבירה לדפוס. באותה תקופה רכש הארגון בית-דפוס משוכלל שהותקן בקומת המרתף של נגרייה שפעלה בנחלת-יצחק (ליד תל-אביב). במשרד גם הונפקו תעודות זהות עבור הבחורים שנאלצו לברוח מן הבולשת. אחת מבנות הארגון (אחותו של יוסף כספי מצפת) עבדה במשרד העלייה הממשלתי ונהגה "לסחוב" משם טפסים מקוריים, אותם היה צורך למלא כדי לקבל תעודת זהות. בטפסים הייתה ירדנה כותבת באנגלית את כל הפרטים האישיים ואחר היו מטביעים בהם את החותמות הדרושות.

בזמן שירדנה שימשה כמזכירת המטה, היא פקדה גם על יחידת בנות בפתח-תקוה, אך העומס היה רב מדי ופשוט לא היו די ימים בשבוע כדי לעשות את הכול, וירדנה נאלצה לוותר על יחידת הבנות.

מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן