חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

כצנלסון שולמית

שולמית כצנלסון קריינית ברדיו המחתרת של האצ"ל "קול ציון הלוחמת"

שולמית נולדה בירושלים למשפחה רביזיוניסטית ודודה, יוסף כצנלסון, היה ממייסדי האצ"ל. אחיה שמואל, לימים שר המשפטים במדינת ישראל, נעצר על-ידי הבריטים ונשלח למחנה המעצר באפריקה. עם פרוץ מאורעות-הדמים לאחר החלטת האו"ם מה-29 בנובמבר 1947, "נתקעה" שולמית בתל-אביב. היא נתקבלה כמורה בבית-ספר תיכון בו לימדה גם אסתר רזיאל-נאור, שהציעה לה להצטרף כקריינית ב"קול ציון הלוחמת". על יומה הראשון כקריינית מספרת שולמית:
צעדנו אל הבית ממול השער האחורי של "גן מאיר". הלב התרונן, משהו מעניין צפוי לי הערב. ניגשנו לכניסה השנייה של הבית, עלינו שתי קומות, ארבע דפיקות קלות בדלת ומעבר לה נשמעה השאלה: "לאן?" התשובה "לקונצרט". הדלת נפתחה קצת בחריקה ונכנסנו ישר לסלון המרווח. מעבר לדלת זכוכית נראה חדר קטן ובו שולחן ושני כיסאות, מזוודה קשורה בשתי רצועות חומות ותיק שחור - על השולחן. בצד - כורסה ולידה ספה.
נכנסנו לחדר הקטן. התיישבנו על הספה ושותפי פתח בהסבר קצר ותמציתי: "תפתחי את התיק השחור ושם תמצאי כמה ניירות מודפסים. תקראי אותם פעם לעצמך בלחש, תחזרי שנית בקול יותר חזק ותמתיני עד לבואו של הטכנאי, אברהם ה"יקה". הוא ידריך אותך כיצד לפתוח ולסגור את המיקרופון, ומתי להתחיל לקרוא את הטקסט. תשתדלי להקריא למיקרופון בזווית של 45 מעלות מלמעלה ולא קרוב מדי לפייה. עליך לדלג על שיבושים ולא לחזור על הטקסט מחדש. לקרוא ללא התרגשות יתירה, בקול טבעי, בהגייה ברורה של כל מילה - ולשים לב לסימנים שלי".
"אבל הרי אינני יודעת בכלל להתייחס למיקרופון, מעולם לא החזקתי מכשיר כזה בידי, אולי אתבלבל. שמא תדגים לי כיצד מתחילים?"
"אין צורך בכך" - השיב. "הרי תמיד מתחילים בפעם ראשונה. תנסי, תרכשי ניסיון ותצליחי! זכרי: את משדרת ב'קול ציון הלוחמת', מדברת דברי-אמת לעם, לנוער, גם לאויב הבריטי ואף ליריבינו היהודים. דברי בתקיפות אך ללא התנשאות, בביטחון אך ללא יומרנות, בקצב אך ללא מונוטוניות, בהתלהבות אך ללא רגשנות. לא לבלוע מילים, אסור להוסיף או לגרוע מילה, פסיק או נקודה. ללא סימני קריאה. אין להשתעל. לשבת בנוחות, להקריא בקול צלול ולהמתין לסימן שאסמן בידי. היי מוכנה!"
לחדר נכנס הטכנאי - אברהם ה"יֶקֶה". ללא היכרות אישית וללא גינוני נימוס, ניגש למזוודה, הוריד את הרצועות, פתח והוציא את האביזרים הטמונים בה, הרכיבם, חיבר את ה"שטקר" לנקודת החשמל הקרובה, הציב את רגל המיקרופון על השולחן, חיבר את הפייה למוט ואמר: "בעוד שמונה דקות יתחיל השידור. כשארים את כפתור המיקרופון ואסמן לך בשתי אצבעות, תתחילי לקרוא את שם התחנה. בהצלחה!"
עם פתיחת השידורים לנוער, צורפה שולמית למערכת ושילבה בשידורים תסכיתים ודברי ספרות, מלווים במוסיקה קלסית ששודרה מתקליטים.

מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות


הערות לערך:
שם המעיר: רייצ'ל אזולאי
הערה: שולמית לא נולדה בירושלים אלה בשוויצריה.
מקור ההערה: ידע אישי


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן