חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

ליטמנוביץ יהודה

קורבן ה"סזון"

ארגון ההגנה לא הסתפק בהכאת אנשי האצ"ל, אלא ניסה גם להחרים חומרי מלחמה ובכך לפגוע ביכולת הפעולה של הארגון. בחודש אפריל החליטו ראשי ההגנה בחיפה לפרוץ לשני מחסני האצ"ל בעיר - האחד ברחוב שפירא 11 והשני ברחוב ירושלים 8 - שהיו ידועים לש"י מזה זמן-מה. בעקבות תצפיות ממושכות, נשלחו ב-24 במאי 1947 שתי חוליות, כדי לפשוט על שני המחסנים בעת ובעונה אחת. בכל חוליה היו חבלן, איש הש"י וחמישה מאבטחים. החבלנים צורפו בגלל החשש כי המחסנים עלולים להיות ממוקשים. הם התאספו לפני הפעולה והודרכו על-ידי קצין החבלה המחוזי בגילוי ופירוק מוקשים, במיוחד בפתיחת מכסים, דלתות וחלונות.

חבלן החוליה הראשונה, יהודה ליטמנוביץ, החל לטפל במנעול הדלת ברחוב שפירא, בעוד יתר האנשים הסתתרו כדי שלא להיפגע במקרה של פיצוץ. בשעה שליטמנוביץ ניסה להוריד את הבריח, נשמעה התפוצצות חזקה. הוא נפצע פצעים קשה ושניים מחבריו נפצעו באופן קל. שאר אנשי החוליה התערבו בקהל שנאסף במקום ונמלטו על נפשם. כעבור כמה דקות הגיע אמבולנס של מגן דוד אדום ומכוניות משטרה. ליטמנוביץ הוצא מן ההריסות במצב קשה והוסע לבית-החולים, שם מת מפצעיו. במחסן החרב, מצאה המשטרה כרוזים וחומר תעמולה אחר של האצ"ל.

היחידה שפרצה למחסן שברחוב ירושלים 8, גילתה שני סליקים גדולים שהיו ריקים.
למחרת נכתב ב"דבר":

החבר ליטמנוביץ לא יצא להטיל מוקשים, אלא כדי למנוע מאחרים להטיל אותם ולסכן חיי אדם. בשעת מילוי תפקיד יישובי אחראי זה קופחו חייו. בהלווייתו השתתפו אלפים מחברי ההגנה וההסתדרות.


מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן