חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

ליפשיץ דבורה

דבורה ליפשיץ (שניידרמן). מפקדת באצ"ל

דבורה לבית שניידרמן נולדה בגליציה ובשנת 1935, בהיותה בת 12 עלתה המשפחה ארצה, ומתוך חמשת הילדים, נשארו שניים בפולין ונִספו בשואה; האחד שהיה בגיל צבא ולא הורשה לעזוב את המדינה והשני שהיה נשוי. בארץ הצטרפה לבית"ר ומאוחר יותר - לאצ"ל. האב יעקב-ישראל היה ממעריציו של זאב ז'בוטינסקי והאימא שושנה סייעה ככל יכולתה למחתרת. שני אחיה, צבי ואברהם, היו חברי לח"י, נעצרו והוגלו לאפריקה, והאחות הבכירה הייתה בפלמ"ח. לאחר שסיימה את הסמינר למורות "תלפיות", עבדה דבורה כגננת ברמת-גן, ובמקביל שימשה קריינית ב"קול ציון הלוחמת". באחד הבקרים היא זומנה אל ד"ר רימלט ששימש מנהל מחלקת החינוך העירוני. פתח ד"ר רימלט ואמר: "דומני ששמעתי את קולך הנעים בשידורי האצ"ל - נכון? יישר כוחך!"
לאחר מעצר שני אחיה, החלה המשטרה לבקר בבית ודבורה קיבלה הוראה לעזוב את ביתה ואף קיבלה תעודת זהות חדשה בשם דבורה יעקבי (על שם האב יעקב שנפטר בגיל צעיר). דבורה נאלצה להפסיק לשדר ורק לאחר הפסקה ארוכה חזרה להיות קריינית. היא נהנתה במיוחד לעבוד ב"קול ציון הלוחמת לנוער" יחד עם אסתר רזיאל-נאור ושולמית כצנלסון.

לקראת צאת הבריטים את הארץ, נתמנתה דבורה למפקדת כל הבנות במחוז תל-אביב. בזמן ההתקפה על יפו היא נקראה לבית החולים פרויד ונתבקשה לשמש מזכירתו של מנחם בגין. מספרת דבורה:
באחד הימים הודיעו לי שנגמרו הכדורים בחזית יפו. ניגשת אל המפקד, הצדעתי לו ואמרתי: "החברה אומרים שאין להם כדורים". תשובתו הייתה: "מה אני יכול לעשות? תפני בבקשה לאחראי על האפסנאות". וכך אכן עשיתי והכדורים נשלחו לחזית.
לאחר קום המדינה, נשלחה דבורה לארגנטינה כשליחה של בית"ר ולאחר מכן נסעה לארצות-הברית, שם השלימה תואר שני בפסיכולוגיה. בארצות-הברית גם נישאה לד"ר ישראל ליפשיץ שנשלח מן הארץ כדי לנהל שם את אגודת של"ח (שיקום לוחמי חופש). בשנת 1978 הוזמנה על-ידי ד"ר אלי תבין (שעמד בראש המחלקה לחינוך של הסוכנות היהודית) כדי להקים מדור לגיל הרך בגולה.

דבורה ליפשיץ פרסמה מאמרים רבים, בעיקר בנושא הכשרת מורים, וכן כתבה מספר ספרים באותו תחום. בשנת 1998 קיבלה את פרס החינוך מאת עיריית תל-אביב על תרומתה לקידום החינוך בגיל הרך.

מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות


הערות לערך:
שם המעיר: מרים סנפיר
הערה: דבורה ליפשיץ יסדה את המסלולו לגיל הרך במכללת לוינסקי לחינוך בשנת 1957-8 המסלול הכשיר גננות ומורות לכיתות א,ב.היא היתה מרכזת המסלול עד 1985 ובזמנה הוא התפתח למסלול אקדמי המעניק תואר בוגר בחינוך לגיל הרך.
במקביל היתה מורה לפסיכולוגיה.
עבודתה במחלקה לחינוך של הסוכנות היהודית החלה בשנת 1978-9 שם היא יסדה מדור לגיל הרך.
דבורה נולדה בשנת 1923 ולא כפי שנכתב אצלכם
מקור ההערה: ידע אישי, עבדתי איתה גם במכללת לוינסקי וגם בסוכנות


שם המעיר: ליפשיץ
הערה: למרים סנפיר כשמעירים ועוד כך בפומבי הרי שצריך משנה זהירות כתבת שדבורה ליפשיץ תיתקנת את הכתוב ילידת 1923 וכך גם כתוב במאמר....בשנת 1935......בהיות דבורה בת 12... כך יוצא שתפחיתי שנת הגעה לארץ את שתים עשרה שנותיה ומיד תקבלי כי נולדה אכן בשנת 1923 ובכן על מה ולמה התיקון שלך? הבנת הניקרא!!


שם המעיר: הדר בן דור בת לדבי ליפשיץ אחיינתה של דבורה
הערה: בנה זוהר נספה במלחמת לבנון הראשונה בגיל 26 ביזמן המילואים כשנה וחצי הייה נחשב לנעדר ורק שהתקיים החלפת שבויים גופתו עלתה לארץ הוא השאיר אחרי אישה רונית אחות רזי ואח ליאור ליפני כמה חודשים גם ליאור נפתר מסרטן וכעת דבורה בת 94


שם המעיר: רזי שחר בת דבורה ליפשיץ
הערה: דבורה ליפשיץ נפטרה ב-12 במאי, 2016. מאות בני משפחה וחברים ליוו אותה וספדו לה. היא היתה מופת לאלפי תלמידות, מדריכות ועמיתים/ות, אהובה ונערצת בקרב בני משפחתה. היתה פורצת דרך בתחום הכשרת מורים לגיל הרך, ופיתוח תוכניות להוראת העיברית בתפוצות. הותירה בת, רזי, לאחר ששני בניה הלכו לעולמם לפניה. זיכרה בליבנו תמיד.
מקור ההערה: ידע אישי.


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן