חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

פולק שולמית

שולמית פולק (סלונים) מפקדת באצ"ל

שולמית (שולה) לבית סלונים נולדה בחברון, נצר למשפחה חברונית ותיקה, ולאחר פרעות תרפ"ט עברה המשפחה לתל-אביב. שולה הייתה בת הזקונים שנולדה להוריה אחרי 8 בנים ובנות. האווירה בבית הייתה דתית לאומית ושולה נשלחה ללמוד בבית-הספר הדתי "תלפיות". לאחר שסיימה שמונה כיתות של בית-הספר העממי, המשיכה את לימודיה בגימנסיה "תלפיות", ובמקביל הצטרפה לבית"ר. המפקדת שלה בבית"ר הייתה דבורה שניידמן, שליוותה אותה מאוחר יותר גם לאצ"ל. כעבור שנתיים, בגיל 16, נשלחה שולה לקורס "סגנים". בשלב הראשון התקיים הקורס בתל-אביב, שם למדו לימודים תאורטיים וכן את השימוש באקדחים. החלק השני של הקורס התנהל בשוני, שם למדו החניכים את השימוש ברובים ובמקלע "ברן". לאחר סיום הקורס הדריכה שולה, שקיבלה את הכינוי "ניצה", שתי קבוצות חניכים: האחת של בנים והשנייה של בנות. לאחר שסיימו החניכים את הטירונות, שכללה את לימוד האידיאולוגיה ודרכי הקונספירציה של הארגון וכן את השימוש באקדחים, הם עסקו בעיקר בהדבקת כרוזים.

אחיה של שולה, נחום סלונים, היה מפקד בכיר בח"ק, ומטבע הדברים היא הכירה את חבריו ושמעה על מעלליהם. בעקבות היכרות זו, מילאה שולה גם תפקידים מיוחדים, כמו העברת נשק אל מחוץ לעיר ולעיתים אף שיתפוהּ בפעולות ממש. כך היא לקחה חלק בהעברת הכסף שהוחרם ב-12 ביוני 1946, בשעה שהועבר ברכבת שנסעה מחיפה לקנטרה. שולה השתתפה גם בסיורים מוקדמים לקראת ההתקפה על שדה התעופה בקסטינה (ראה ערך)

שלושה מאחיה של שולה ישבו במעצר: יעקב, מרדכי ויצחק. אח רביעי, נחום סלונים, נעצר בשם בדוי, אולם הצליח לברוח, יחד עם יצחק פרידמן, ממחנה המעצר בלטרון. ההורים חששו ממעצרים נוספים, ועל-כן הקפידו מאוד על תנועותיה של שולה בת-הזקונים, שהצליחה במשך תקופה ארוכה להסתיר את השתייכותה לאצ"ל.

שולה הייתה גם קשורה לפיצוץ מטה המשטרה בחיפה, שנעשה באמצעות פצצת החבית. על משאית הוצב מתקן מיוחד עליו הועמסה פצצת החבית, שהועברה מבני-ברק לחיפה. תפקידה של שולה היה לנסוע, יחד עם אברהם מיקה, על אופנוע כדי ללוות את המשאית לאורך כל הדרך, לבדוק את מצב המחסומים ולדווח על-כך לנהג המשאית. ב-29 בספטמבר 1947 עצרה המשאית מול הכניסה לבניין המשטרה בחיפה, כאשר בתא הנהג יושבים שני לוחמי האצ"ל. אחד מהם שיחרר את הפצצה בעזרת ידית מיוחדת והחבית התגלגלה על הקרקע ונבלמה בקיר הבניין. כעבור שניות מספר אירעה התפוצצות אדירה, שהרסה את שבע קומותיו של בניין המשטרה.

סמוך להכרזת עצרת האו"ם מן ה-29 בנובמבר 1947, החלו ערביי יפו לתקוף את שכונות הספר של תל-אביב. במשך מספר חודשים לחמה שולה עם יחידתה בעמדות, ומפעם לפעם אף יצאה עם הבחורים לסיורים ולפיצוץ בתים בעומק מנשייה. כשהחלה ההתקפה על יפו בפסח תש"ח, לקחה בה שולה חלק יחד עם הבחורים. באחד הקרבות שהתנהל עם השריון הבריטי, ראתה שהמקלען נפצע, ומיד תפסה את הברן, זחלה לעבר הכביש והחלה לירות צרורות לעבר המחסום.


מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות


הערות לערך:
שם המעיר: יעקב מרקל ymarkel@ymarkel.com
הערה: קראתי את המאמר על שולמית פולק.
ואבקש לשאול.
היכן הייתה גרה שולמית בתקופת המרד?
ואם שמה פולק כלומר שהיא נישאה למר פולק, מי הוא?
האם יש להם ילדים?
האם ידוע מי הוא המקלען שנפגע בהתקפה על יפו?
שהיא החליפה אותו?
אודה לכם עבור תשובתכם. תודה יעקב מרקל


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן