חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

אצ"ל: פיצוץ בית-השידור

תיאור הפיצוץ בבית-השידור הממשלתי בירושלים

במסגרת פעולות האצ"ל נגד השלטון הבריטי בארץ-ישראל, הוחלט לפגוע באולפני-שירות השידור ולגרום להפסקת השידורים. אולפני תחנת השידור שכנו במורד רחוב הלני המלכה (חלקם נמצאים שם עד היום) והייתה עליהם שמירה במשך כל שעות היממה. בכניסה לבניין עמד משמר בריטי אשר בדק כל יוצא ובא ורק העובדים הקבועים ובעלי רשיון הורשו להיכנס. פריצה בכוח אל הבניין הייתה כרוכה בהתנגשות ישירה עם המשמר הבריטי, שעלולה הייתה לגרום לנפגעים משני הצדדים. על כן הוחלט להפעיל את מאיר צפניה, אחד מהעובדים הקבועים, שהיה חבר בארגון. מאיר קיבל שלוש מעטפות נפץ שנשאו את הכתובת "בשירות הוד מלכותו" ושדומות להן שימשו בפיצוץ תיבות המכתבים בדואר המרכזי. כמו-כן הוכן עבור מאיר מעיל שתפר מצליח נמרודי ואשר הכיל בתוכו מוקש חשמלי.
ב-2 באוגוסט 1939 בשעות הבוקר נכנס מאיר לבניין בית-השידור, לבוש מעיל ובתיקו 3 המעטפות הממשלתיות. הוא עבר את ביקורת השומרים ללא קושי ונכנס אל תוך הבניין עם מטענו המיוחד. את המעיל תלה מאיר על קולב בחדר הפיקוח ואת המעטפות הטמין בחדרי האולפנים. את אשר אירע אחר-כך, מתאר סופרו של עיתון "הארץ":
בשעה 5:20 אחר-הצהרים נשמעו במרכז העיר שלוש התפוצצויות חזקות. עד מהרה התברר שאירעו התפוצצויות בבית-השידור החדש. פצצה אחת התפוצצה בחדר-פיקוח, במקום שנמצאות המכונות המכוונות את העברת התכניות מן האולפנים בירושלים לתחנת השידור ברמאללה. פצצה שנייה התפוצצה בחדרה של הגב' וייסנברג, שהייתה עסוקה אותה שעה בשידור פינת הנוער באנגלית. פצצה שלישית התפוצצה באחד החדרים האחרים של האולפן. כפי המשוער גרמו ההתפוצצויות נזק רב מאד. בעיקר ניזוקו המכונות בחדר הפיקוח, שהן יקרות מאד. כן נגרם נזק קשה לבניין, אשר במשך זמן רב עסקו במיוחד בהתקנתו לצורכי אולפני הרדיו. השידור נפסק מיד ולאחר הפסקה קלה החלו בשידור תקליטים מתחנת רמאללה. רגעים מספר לאחר ההתפוצצויות באה למקום המשטרה, שפתחה בחקירה. אי אפשר לברר כיצד אפשר היה להכניס פצצות לבניין, כיוון שבכניסה נמצא בקביעות משמר (שני שוטרים אנגלים ושני שוטרים יהודים) הבודקים כל עובר ושב. המשטרה ממשיכה את החקירה במרץ.
מן הפיצוץ נפצעה קשה מאי וייסנברג, שהייתה ממונה על "פינת הנוער" באנגלית, וכעבור זמן קצר מתה מפצעיה בבית-החולים. מאי עלתה ארצה מדרום-אפריקה ונהגה לספק ידיעות לארגון.היא לא הייתה אמורה להיות באולפן בשעת הפיצוץ. כן נפצע פצעי מוות מהנדס ערבי מחדר הפיקוח, ועמו נפצע קל אחד הטכנאים.

מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות


הערות לערך:
שם המעיר: גבריאל ריף
הערה: שמו של המהנדס הערבי היה אדיב מנצור והוא היה זה שחילץ את מאי וייסנברג מחדר השידור.
מקור ההערה: עיתון הארץ 1.8.10


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן