חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

קסל ציפורה

ציפורה קסל (לוי) חברת האצ"ל ומזכירתו של מנחם בגין

ציפורה לבית לוי נולדה בירושלים ובשנת 1933, בהיותה בת 13, הצטרפה לבית"ר. שנתיים לאחר מכן התגייסה לאצ"ל, שהיה אז בראשית דרכו. בשנת 1938 נסעה, יחד עם משפחתה, לארצות-הברית וכעבור זמן הייתה למזכירת הקבוצה שבראשה עמד הלל קוק (פיטר ברגסון). לאחר הכרזת המרד בשלטון הבריטי בארץ-ישראל, נתגלעו חילוקי דעות בין הקבוצה האמריקאית לבין מפקדת האצ"ל בארץ, וביולי 1946 הגיעה ארצה משלחת מארצות-הברית כדי לנסות ולישר את ההדורים. ציפורה קסל השתתפה במשלחת זו ואף שימשה כמתורגמנית לאלה מבין חבריה שלא שלטו בשפה העברית. בארץ הם נפגשו עם חיים לנדאו (ראש המטה) ועם מנחם בגין ולאחר דיונים ממצים חזרו חברי המשלחת לארצות-הברית, אולם ציפורה לא נלוותה אליהם, כי החליטה להישאר בארץ. היא צורפה לעבודת המזכירות של המטה, הרבתה לבקר בבית משפחת בגין ועד מהרה הפכה שם לבת-בית.

בינתיים פתח הלל קוק משרד בפריס והזמין את ציפורה להצטרף אליו כדי לנהל את המשרד. בנובמבר 1946 הגיעה ציפורה לפריס, ובנוסף לעבודתה עם הלל קוק, היא עמדה בקשר הדוק עם מטה האצ"ל במקום. כעבור זמן קצר, הושאלה ציפורה למטה האצ"ל בפריס ושימשה כמזכירת המטה עד אוגוסט 1947, מועד שובה לארץ-ישראל.

מאחר והיה ברשותה של ציפורה דרכון אמריקאי, היא שימשה כצינור להעברת כספים מארצות-הברית לפריס. סכומי הכסף שהועברו על-שם ציפורה היו גדולים וכשנחקרה במשטרה, סיפרה כי הוריה הם ששלחו לה את הכסף מארצות-הברית. לפני עוזבה את פריס למדה קוד מיוחד שאמור היה לשמש את הקשר האלחוטי בין פריס ותל-אביב.

בארץ, חזרה ציפורה לשמש מזכירתו של בגין. היא הרבתה לבקר בביתו לשם קבלת כתב היד של מאמריו לעיתון "חרות" וכן למסירת הודעות לחברי המפקדה. ציפורה התיידדה עם אַלָה בגין ועזרה לה ככל יכולתה. במוצאי שבת אחר חצות, ה-22 בפברואר 1948, שמעה ציפורה נקישות על חלון חדרה. מעבר לחלון עמד מנחם בגין שפתח ואמר:
"יעל, אַלָה כורעת ללדת. בבקשה ממך לכי לקרוא לרופאה".
ציפורה מילאה מיד את בקשתו ולמחרת היום ילדה אַלה את בִּתם לאה. יש לזכור שבגין לא יצא עדיין מן המחתרת והקפיד שלא להיחשף שלא לצורך.
כשהיה מישהו נוסע לחוץ-לארץ היו מנצלים את נסיעתו כדי להעביר מכתבים למטה בגולה. את המכתבים היו מחביאים בעקב הנעל והיה זה תפקידה של ציפורה ללכת עם נעלי הנוסע אל הסנדלר שהיה מוריד את העקב, מכניס את המכתב ומחזיר את העקב למקומו.
לאחר כיבוש יפו ערך בגין מסיבת עיתונאים וביניהם היו גם עיתונאים זרים. בגין דיבר עברית וביקש מציפורה לתרגם את דבריו לאנגלית. במסיבת העיתונאים השתתף גם העיתונאי שלום רוזנפלד ובסיום העיר לציפורה:
"התרגום שלך היה יפה מאוד, אבל היכן הפאתוס?"


מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן