חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

שמחון דבורה

דבורה שמחון (לדרברג) מפקדת באצ"ל

דבורה לבית לדרברג נולדה בירושלים. בתקופת לימודיה בבית-הספר התיכון אליאנס, הצטרפה לארגון ההגנה ופעלה שם במשך שנתיים. האווירה בבית הייתה לאומית וכאשר שמע יהושע גולדשמידט (שהיה קרוב משפחה) את דעותיה הלאומיות של דבורה, המליץ על גיוסה לאצ"ל, ובסוף שנת 1944, בגיל 19, הייתה דבורה לחברת האצ"ל מן השורה. לא עבר זמן רב ודבורה עברה לשרת בח"ק (חיל הקרב) בירושלים. כאמור, השתתפה בחטיפתו של מייג'ור קולינס. לאחר מכן הצטרפה דבורה אל אבשלום חביב ויהודה גוטנברג, כשיצאו להניח מוקשים בכביש המוביל מירושלים לבית-לחם. נוכחותה של דבורה הייתה אמורה לשוות לקבוצה אופי רומנטי. לאחר הפעולה פיזרה דבורה פלפל שחור, כדי למנוע מכלבי הגישוש לעלות על עקבותיהם, אולם בגלל הרוח החזקה שנשבה, עף הפלפל לתוך עיניה ודבק בבגדים. לכן, כשחזרו העירה מיהרו דבורה ואבשלום לביתו כדי לשטוף את עיניהם ולנקות את הפלפל מבגדיהם.

דבורה נשלחה לקורס מורס שהתקיים בתל-אביב כדי שתוכל להפעיל קשר אלחוטי בין ירושלים לתל-אביב, והמשדר הראשון בירושלים הותקן באוגוסט 1947. היה זה משדר קטן, שלשם הסוואה הוכנס לתוך קופסה של מקלט רדיו, והוא הופעל מדירת הגג של אהרון סדובניק בשכונת רוממה. הימים ימי "הסזון הקטן" בהם התנכלה ההגנה לאצ"ל, וביום השבת, 13 בספטמבר 1947, נשמעו דפיקות על דלת חדרו של אהרון סדובניק. אהרון פתח את הדלת ולחדר פרצו שישה צעירים מזוינים. הם ערכו חיפוש בחדר, קשרו את עיניו של אהרון, הדביקו פלסטר על פיו והורידוהו למטה אל המכונית שהסיעה אותו למקום מעצרו. בחדרו של אהרון נשארה יחידה של ההגנה, בפיקודו של מאיר גרוסמן, כדי לתפוס אנשי אצ"ל נוספים שיגיעו למקום. במפקדת המחוז של האצ"ל היו מודאגים מאוד מחטיפתו של אהרון סדובניק, במיוחד משום שבחדרו היה מוסתר משדר בתוך מקלט הרדיו. הוחלט לפרוץ לחדר של אהרון והמשימה הוטלה על גל, אשר הזעיק את דבורה כדי לצרפה ליחידת הפורצים. דבורה עלתה במדרגות הבית ברוממה ודפקה על דלת החדר. כאשר ראו אנשי ההגנה דרך העינית כי בחורה עומדת בפתח, פתחו את הדלת ושאלו לרצונה. בעוד דבורה משוחחת עם אנשי ההגנה, פרצו אנשי חוליית האצ"ל, בפיקודו של יהושע גורודנצ'יק ("אלימלך"), אל תוך החדר והשתלטו במהירות על אנשי ההגנה. בחדר נמצא אותה שעה מאיר גרוסמן ושלושה צעירים שהיו נתונים לפקודתו. אנשי האצ"ל מצאו את מקלט הרדיו ומסרוהו לדבורה, שהעבירה אותו למקום מבטחים בסביבת שכונת מחנה יהודה. מאיר גרוסמן נתבקש להתלוות אל אנשי האצ"ל. יתר הצעירים נצטוו על-ידי אלימלך להתפשט ובגדיהם נלקחו מהם וזאת כדי שלא יוכלו לצאת החוצה ולהזעיק עזרה. גרוסמן הוחזק כבן ערובה ושוחרר רק לאחר שההגנה שחררה את סדובניק.

מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות


הערות לערך:
שם המעיר: נעמי דודיאן
הערה:
בצער רב אני מודיעה על פטירתה של דבורה שמחון ביום 28.7.2013, עבדתי עם הגב' שמחון בבנק יפת משנת 1964 ועד לסגירתו, יהי זכרה ברוך


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן