חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

סזון: הלשנות לבולשת הבריטית

במסגרת ה"סזון" השתמשה הסוכנות היהודית גם בנשק ההלשנות על אנשי האצ"ל ופעולותיהם נגד השלטון הבריטי

עיקר הקשר עם הבולשת הבריטית קויים באמצעות "המחלקה לתפקידים מיוחדים", שהוקמה בסוכנות היהודית בירושלים. בראשה עמד תחילה ראובן שילוח, ולאחר צאתו בשליחות לארצות-הברית, הוטל התפקיד על טדי קולק. כסגנו שימש יצחק קליינבוים (אחיו של משה סנה). קולק נפגש, בדרך-כלל, עם ג'יילס שהיה מפקד הבולשת הבריטית (ה-C.I.D.) ואילו קליינבוים היה זה שהעביר את המיידע השוטף לקציני הבולשת. הסוכנות היהודית הציעה את שירותיה לבולשת הבריטית כבר במאי 1944 (חצי שנה לפני ההתנקשות בלורד מוין, מועד שנחשב בטעות כתחילתו של הסזון).

ביוני 1944 תכנן האצ"ל פעולה רחבת היקף בירושלים, במגמה לפוצץ ארבעה יעדים: המטה הארצי של הבולשת, משרדי העלייה, בניין מושל המחוז ומטה הבולשת המחוזית. לצורך זה, רוכזו בירושלים כמאה לוחמים ונשק רב. מקום הריכוז נקבע באחד המחסנים בשכונת נחלת שבעה. דבר הפעולה נודע להגנה, שמיהרה להודיע על כך לבולשת הבריטית. כאשר הגיעו הבחורים למקום הריכוז, ראו להפתעתם כי בשכונה מסתובבים שוטרים רבים. הפעולה בוטלה והבולשת חשדה כי ההגנה העבירה לה מידע בלתי מבוסס. ( ראה: ארכיון משרד המושבות הבריטי CO 733 75156/151A/44 בו נאמר, בין היתר: "ב-20 ביוני הזהירו נציגי הסוכנות היהודית את השלטונות הצבאיים, כי ההתקפות מיועדות להתבצע באותו ערב. ננקטו אמצעי זהירות משטרתיים מיוחדים, ולמחרת הודיע מקור סוכנותי למשטרה כי לנוכח צעדים אלה, דחו הטרוריסטים את ההתקפה ל-21 או ל-22 ביוני.")

ב-10 באוגוסט 1946 התפרסם התפרסם בעיתון הבריטי The New Statement and Nation המכתב הבא בחתימתו של טדי קולק המאשר שהלשין על האצ"ל בפני הבולשת הבריטית:
"בנאומו בפרלמנט ביום חמישי, 1.8.46, הכחיש שר המושבות, מר הול, את הערותיו הנכונות של מר קרוסמן וקבע כי לא הסוכנות היהודית אף לא ההגנה עזרו למשטרה בגילוי המרגמות שהוטמנו אל מול מלון המלך דוד. האמת יכולה להיראות מן הציטוט מתוך העיתון "פלסטין פוסט":
"המפקח הכללי של המשטרה מבקש להביע את הערכתו לקצין המכס הערבי ולחבר הקהילה היהודית, אשר סיפקו מידע שהוביל לגילויין של שתי סוללות של מרגמות בירושלים ב-12 וב-13 ביוני 1945"
אני הוא "חבר הקהילה היהודית" אליו התכוון המפקח הכללי. אני קיבלתי את המידע בקשר למרגמות בתפקידי כקצין הקשר של הסוכנות היהודית, שפעלה בעקביות במלחמתה נגד הטרור, לבין השלטונות הבריטיים, ואני הוא שהעברתי את המידע הזה בדרך הרגילה.
נכונים דבריו של מר קרוסמן, שבתחילה הועבר על-יָדי לבולשת רק מידע כללי בדבר המרגמות שכוונו נגד מלון המלך דוד, וכן נגד בניינים אחרים של הממשלה, וכי מגלי המוקשים של המשטרה והצבא לא היו מסוגלים לגלות את המיקום המדויק של המרגמות. רק מאוחר יותר נמצאה במקרה אחת מסוללות המרגמות על-ידי ערבי. המרגמה השנייה נמצאה אך ורק לאחר שקיבלתי מידע נוסף והעברתי אותו לשלטונות. היו גם מקרים נוספים שבהם השלטונות הוזהרו על-ידינו בקשר לכוונות לפוצץ את מלון המלך דוד."


מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
סזון


נושאים קרובים באתר דעת
סזון