חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

סזון: הסגרתו של יעקב מרידור

יעקב מרידור, חבר המפקדה הארצית של האצ"ל, הוסגר על-ידי ההגנה לבריטים ביום 13 בפברואר 1945

יעקב מרידור, ששימש בתקופת הסזון סגנו של מנחם בגין, היה מוכר לאנשי ההגנה עוד משנות השלושים. העובדה שהיה נשוי ואב לילד, הכבידה מאוד על פעילותו במחתרת והקלה על רודפיו. אף-על-פי-כן הצליח להתחמק במשך זמן רב מאנשי הש"י שחיפשוהו בכל מקום.
אבל הש"י לא הרפה מחיפושיו אחר יעקב מרידור, וגם דאג להציב צוות קטן ליד ביתו ברעננה, בהנחה שבמוקדם או במאוחר יבוא לבקר את משפחתו.

ואכן, ביום חמישי, 13 בפברואר 1945, נתקבלה בתל-אביב הודעה כי מרידור הגיע לרעננה לביקור משפחתי. הידיעה הועברה לדרג הגבוה ביותר, וצסיס קיבל הוראה מדורי וסנה לחטוף את מרידור ולהסגירו לבולשת הבריטית. חיש קל התארגנה חוליה של אנשי פלמ"ח, ובדרכם לרעננה, עברו דרך מחנה המשטרה בשרונה, כדי לאסוף שני אנשי הבולשת. בינתיים הוקף ביתה של משפחת מרידור ברעננה בכוחות צבא ומשטרה. על המעצר עצמו מספר בעדותו שמעון אבידן, שעמד בראש הסזון: (עדות שמעון אבידן, ארכיון תולדות ההגנה)
...בדרך כלל לא הייתה הסגרה ישירה, פרט למקרה אחד, שבו נטלתי על עצמי את האחריות ושחררתי את מפקד הפעולה מכך. אחרי שכוחותינו הקיפו את הבית שבו נמצא מרידור - סגן מפקד האצ"ל - נכנסתי עם קצין בריטי וארבעה סמלים והם אסרוהו בנוכחותי. אחד הטעמים לכך היה שרציתי להבטיח שלא יקרה מעשה רצח נוסח שטרן, אך גם רציתי להיות בטוח שהוא ייאסר סוף סוף".
הבריטים פרצו לביתו של יעקב מרידור בשעה שלוש לפנות בוקר, ולאחר חיפוש מדוקדק שנערך בדירה, כבלו את ידי מרידור והכניסוהו למטבח. שם נפרד מבני משפחתו, לא לפני שאשתו צפורה הטיחה דברים קשים בפני אנשי הפלמ"ח והש"י שהיו נוכחים במקום. אחר-כך יצא מרידור את הבית בלוויית השוטרים החמושים. (יעקב מרידור, ארוכה הדרך לחירות)
אחר שמונה דקות של הליכה הגענו לכביש רעננה. מישהו חצה את הכביש בקרבתנו ואחד השוטרים הדליק פנס כיס על מנת להיווכח מי הוא. כאן ראיתי בפעם השנייה את שליח 'המוסדות המוסמכים' כשהוא ניגש למכוניתו, שהייתה מוסתרת בכניסה לבית מול הסִמטה שבה גרתי. הייתה זו מכונית ישנה, ושלטי המספר שלה היו מכוסים בשק, בהתאם לכללי הזהירות הנהוגים בש"י. כפי הנראה נקפו לבו, הוא לא העז ללכת עד אשר יראה במו עיניו כי הכול בסדר ואני מובל למאסר.


מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות


הערות לערך:
שם המעיר:
הערה: אני אבנר בן דוד היום בן 68 גרתי בביתו של יעקב מרידור ברעננה ברחוב פרדס משותף 35 משנת 1950 עד 1968 יום נישואי.זכורני כי יום אחד ביקר בביתינו יעקב מרידור יחד עם רעיתו ובתו וביקשו לסייר בבית ולהעלות זיכרונות. את הבית בו עברתי את שנות ילדותי זהו הבית אשר בו נתפס מרידור ע"י הבולשת הבריטית.
אבנר בן דוד.רחוב האלה 7 314 טבריה


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
סזון


נושאים קרובים באתר דעת
סזון