חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

סזון: פעולות ההגנה בחיפה

תאור המכות שהוכו חשודים בהשתייכות לאצ"ל בידי אנשי ההגנה. המקור: ארכיון תולדות ההגנה, 112/1189 וכן חטיבה 8א, תיק 23


חשודים בהשתייכות לאצ"ל הוכו בתקופת הסזון בידי אנשי ההגנה. המקור למסמך הבא: ארכיון תולדות ההגנה, תיק 112/1189 וכן חטיבה 8א, תיק 23.
ביום א' 24.4.47 נתקבלה הוראה מהדרי להכין רשימת אנשי אצ"ל בחיפה הידועים לנו. הוכנה רשימה של 104 איש, אך ירמיהו דרש לצמצם את הרשימה שתכיל שמות של אנשים שבנוגע לפעילותם אין כל ספקות. ביום ג' בשעה 0300 הוגשה לירמיהו רשימה של 52 שמות, אך ירמיהו ביקש להקטינה ל-43 לאחר שלא היה לו מספר מספיק של מבצעים.
כתובותיהם של האנשים נבדקו ברשימות שונות, אך לא הייתה בידינו שהות לבדוק את כל הכתובות על-ידי סיירים.
ברוב המקרים הצענו לירמיהו מזהים או המצאנו צילומים.

מתוך הרשימה של 43 בוצעו 15 נושאים ולהלן שמותיהם:
משה בודק: רחוב בצלאל 7, קומה א'. התפרצות דרך הדלת הפתוחה למחצה. הנושא הוכה בפנים, בשניו ועם מקלות על זרועותיו. קיבל גם מכה עם אגרופן בפנים. ההורים ניסו להגן על בנם ונאבקו עם המתפרצים. נסיגה מסודרת.
דוד בוזגלו: רחוב סירקין 29. התפרצות על-ידי עורמה - בקול שקט - חנוק: "דוד, פתח מהר". מכות במקלות על הזרועות, הרגלים והחזה. הנושא התגונן וצעק - אני דורש משפט. בדירה היה כלב שנשך את אחד המתפרצים.
אנושי אברהם: רחוב מאי 12. ניגשו לדלת והאב ענה שאברהם בתל-אביב, אך הבן נמצא בחדר השני. הוכה באגרופן ובמקלות. האב ניסה להגן על בנו. לשמיעת הצעקות יצאו כמה שכנים, אך כאשר נאמר להם "היזהרו, מוקשים", הם חזרו לדירותיהם.
אונגר זאב: רחוב סוקולוב 9. הדלת נפתחה אחרי ויכוח קצר. הבן הוצא לחדר המדרגות והוכה. הבן צעק "אני יודע, לא אעשה את זה יותר".
דינר גד: הדלת נפתחה לאחר שהדופקים הציגו את עצמם כאפרים בנדל. החלו להכות את הנושא, אך ההורים ניסו להגן על בנם. הוכה קשה בראש ובגופו.
בנדל אפרים: רחוב הרצל 62. הדלת נפרצה ובחדר נמצאו כעשרה איש ברובם גברים. פיזרו אותם במכות לפינות השונות של החדר לאחר שניסו להגן על הנושא. בחדר היו שלושה אנשים דומים לאיש, לפי התצלום, ועל-כן הוכה המבוגר שביניהם מכות קשות. בשעות המאוחרות פנה איש בשם מרדכי בנדל למגן-דוד-אדום לאחר שנפצע בראשו. כאשר נפגש שם עם אליהו מרקוביץ, התבטא האחרון "ודאי החליפו אותך עם אפרים".
קלמן אודי: עמק הזיתים 9. הדלת נפתחה עם הצלצול. ההורים ניסו להגן על הבן, כמו-כן התערבו השכנים, אך הנושא הוכה.
זייד יצחק: רחוב הבורג' בית בורובסקי. הדלת נפתחה אחר הצלצול. הנושא התנגד והתגונן. בני הבית והשכנים צעקו והקימו רעש. הנושא הוכה.
אמנון הרמן: רחוב הרצל 34. הדלת נפתחה על-ידי האב לאחר הצלצול. הנושא התגונן והאב ניסה להגן עליו והוכה באופן קל.
קשרמן חיים: רחוב יל"ג 15. האם פתחה את הדלת וסיפרה שבנה שוכב חולה. הנושא התלבש ויצא מן החדר. הנושא הוכה קשות עם מקלות בכל גופו. האחראי על הפעולה משוכנע לפי הגבת השכנים שהנושא משתייך לפורשים.
פלד אפרים: רחוב תבור 45. הדלת נפרצה. האב והנושא צעקו. הנושא פנה בשעות הלילה המאוחרות למגן-דוד-אדום בבקשת עזרה ראשונה.
אוריאל קופ: רחוב בר-גיורא 19. האב פתח את הדלת לאחר הצלצול. נמנעה התערבות ההורים והנושא הוכה קשות בכל גופו.
קובי דוד: רחוב החלוץ 27 - מלון. הדלת נפתחה על-ידי בעל המלון. הנושא הוכה קשות.
צבי פוירשטיין: עמק הזיתים 13 א'. לצלצול הפעמון נפתחה הדלת. הנושא הוכה קשה.
מרקוביץ אליהו: רחוב השומר 33. הדלת נפרצה וההורים ניסו להגן על בנם. הנושא הוכה קשה, והקים רעש. צעק "לא אכנע - אקפוץ מן הגג". פנה למגן-דוד-אדום פצוע בראשו ובבטן. התאונן על כאבים.

סיכום:
בוצעו בסדר 15 ביצוע שנכשל 1
אי דבקות בתפקיד 3
כתובות שלא נמצאו 6
אינפורמציה בלתי מספקת 3
התערבות גורמי חוץ 4
חוסר אפשרות טכנית לביצוע 3
אי נוכחות בבית 2
ביטול מחוסר מבצעים 6
סך-הכול 43

חמישה מבין חברי ההגנה שהשתתפו בפעולה, נעצרו על-ידי המשטרה, אולם שוחררו למחרת היום לאחר התערבות "הגורמים המוסמכים".
באותו תיק אנו מוצאים גם את המסמך הבא:
לדלפי [כינוי לש"י - שירות הידיעות של ההגנה]
להלן רשימה של אנשים על מנת להרחיקם ממקומות עבודתם. כן פנינו למקומות העבודה:
שרה בוטון - מפעל האספקה של ועד הקהילה.
יעקב פרומניצקי - "פיניציה".
יונה ביאלוברודה - דפוס "אות".
בל פנחס - בתי מלאכה סולל בונה.
שמעון סמן-טוב - חרות.
משה דאורמן - גרג' "ראו".
יהודה פלפל - מוסך קו 4.
קלמן מנגל - בתי המלאכה של סולל בונה.
הערה: צמצמתי בכוונה את הרשימה עד למינימום משתי סיבות: האחת - אני רוצה לראות את תגובת האנשים עצמם והגוף שמאחוריהם; ושנית - אני מחזיק את הרשימה הגדולה לעת הצורך.
בתגובה לפעולת ההגנה נגד אנשי האצ"ל, הוכו מפקדים בהגנה, כפי שניתן ללמוד מן המסמך הבא: ארכיון תולדות ההגנה, 112/1168

הנידון: הכאת חברי גיבוש [ההגנה] על-ידי האצ"ל
ביום 13.5 בשעה 04:30 צלצלו אלמונים בדירתו של שלמה רייכמן, ברחוב הגיא 2. אִמו של הנ"ל פתחה את הדלת ולדירה התפרצו כ-10 אלמונים, חלקם מכוסים במסכות. כאשר יצא שלמה מחדרו, התקרב אליו אחד המתפרצים והיכהו במקל קצר בראשו... לאחר כמה דקות הסתלקו מן הדירה בהשאירם פתק המצורף בזה. בפתק כתוב: "זוהי תגובה נגד השתוללותכם הפשיסטית הפראית נגד 31 המשפחות בחיפה, קריית-חיים ותל-אביב. זכרו, אנו איננו רוצים במלחמת אחים. רק על מקרה איבה מצדכם - נשלם לכם כגמולכם".
מנחם נחליאלי, רחוב החלוץ פינת ביאליק, מורה בבית-הספר הריאלי וקצין הסברה מחוזי. ביום 13.5 בשעה 0400 בערך התפרצו לדירתו של נחליאלי כ-10 צעירים שפניהם של שלושה מהם היו מכוסים במסכות. הם הציגו את עצמם כמשטרה שעומדת לערוך חיפוש. המתפרצים החלו לחפש את נחליאלי, אשר ניסה באותו רגע להתחמק בבית-הכיסא, אך לא הצליח לסגור את הדלת. אחד התוקפים הצליח להכותו במקל קצר על ראשו והוא נפצע באופן קל. בין התוקפים היו שני צעירים כורדים ותימני אחד. משטרת הדר-הכרמל הגיעה למקום, אך תמורת תשלום של 500 מא"י [חצי לירה] הסכים הקצין באום לוותר על פתיחת תיק.
יהודה קוט, רחוב גאולה 15. בשעה 0315 דפקו בדלת דירתו של יהודה קוט. בחורה שאלה "יעקב?" יהודה קוט שאל: "איזה יעקב?" ולאחר ששמע שמתלחשים מאחורי הדלת, החליט לא לפתוח. הפורצים הסתלקו לאחר שהשכנים באו לעזרתו של קוט.מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
סזון


נושאים קרובים באתר דעת
סזון