חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

סזון: חטיפת אליהו רביד

חטיפתו של רביד בידי אנשי ההגנה.

ב-11 בדצמבר 1944 נחטף אליהו רביד לאחר מרדף שנמשך מספר שבועות. הוא הועבר למשמר-העמק, שם נחקר ארוכות, אולם ללא הועיל. רביד עמד בחקירות הקשות ולא מסר כל אינפורמציה על חבריו.

הנפגע הבא היה אליהו רביד (מצדי), שהיה אחראי על מחסני הנשק והיה מוכר לאנשי ההגנה מימי "עם לוחם" וכן משום שבביתו התקיימו פגישות בין ראשי ההגנה וחברי מפקדת האצ"ל. הוא היה בטוח שעוקבים אחריו, ולכן עזב את ביתו. תחילה נהג לישון על שקי סוכר, בבית-חרושת לבירה שבו עבד לפרנסתו. כאשר הלילות נעשו קרים יותר, חיפש מקום לינה אצל מכרים וידידים. הוא הצליח ליצור קשר עם מרים אשתו ונקבעה ביניהם פגישה בחנות הנקניקיה של "האס" ברחוב אלנבי. ב-11 בדצמבר, בעוד בני הזוג רביד יושבים ומשוחחים ביניהם, הם הרגישו בתנועה חשודה ברחוב. לפתע נכנסו מספר בחורים והתיישבו בשולחן סמוך. אליהו הבין מיד שאלה הם אנשי ההגנה ואמר למרים שזו כנראה הפגישה האחרונה ביניהם. הם המשיכו לשוחח אודות הילדים וכאשר יצאו את חנות הנקניקיה, הקיפו אותם אנשי ההגנה שחיכו ברחוב, הפרידו בין מרים ואליהו ואמרו לו:
או שאתה בא אִתנו בשקט או שנזמין את המשטרה שתאסור אותך.
החוטפים הכניסו את אליהו למכונית סמוכה, קשרו את עיניו ונסעו למערה ליד קיבוץ משמר העמק. שם קשרו אותו באזיקים אל המיטה ונעלו את דלת הברזל שסגרה על הפתח. כך נשאר רביד מספר ימים מבלי שאיש דיבר אִתו, גם לא שומריו בעת שהביאו לו אוכל. הוא שכב במערה הקרה, עד אשר רגליו קפאו והן מציקות לו עד עצם היום הזה. לבסוף הוסרו האזיקים מיידיו ומרגליו והוא נלקח לחקירה. הוא נשאל על מקום הימצאם של מחסני נשק וכן על שמות של פעילים באצ"ל ובמיוחד חברי המפקדה וראשי המחוזות. כן זכה רביד לשיחות אידיאולוגיות, אולם אלה, כמו החקירה, היו לשוא.

בדו"ח הש"י על חקירתו של אליהו רביד נאמר, בין השאר: (ארכיון תולדות ההגנה, 112.1117)
החברים שלי יושבים בבית-הסוהר. לי אין מה להגיד. איני יכול להגיד מה היה תפקידי. אסור לי להגיד. על מחסני נשק אם אדע, לא אמסור, כי אם אספר, לא אוכל אחרי כן להרים ראש. למזלי אין לי מה לספר. אני יכול למסור רק על עצמי. אני מוכן לסבול ... איני מוכן למסור מספרים על כמות הנשק כי זו תהיה בגידה ... איני מוכן למסור פרטים. התנועה שלי מאמינה בי בכוח מוסרי ואינני מוכן לאכזב אותה. מוטב שיהרגו אותי מאשר למסור סודות ...
אליהו רביד שוחרר משביו רק לאחר שחוקריו הבינו כי לא יוכלו לקבל ממנו שום אינפורמציה.

מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות


הערות לערך:
שם המעיר: ג**
הערה: נכדתו של אליהו.
הוא נפטר אתמול יט אלול תשסט


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
סזון


נושאים קרובים באתר דעת
סזון