חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

סזון: חטיפת חיים ביינארט

חיים ביינארט נחטף בירושלים ביום 8 בינואר 1945. הוא הועבר לקיבוץ עין-חרוד, שם נחקר וכעבור שלושה שבועות שוחרר והורשה לחזור לירושלים

ב-14.1.45 נתפרסמה ב"הארץ" ידיעה נוספת בענייני חטיפה:
שוב חטיפה בירושלים
הנחטף הוא חיים ביינארט, סטודנט באוניברסיטה העברית. הוא נעלם מחדרו בשכונת נחלת-אחים כבר ביום שני (8.1.45), אולם דבר חטיפתו (או העלמו המסתורי) נמסר למשטרה רק ביום חמישי. לביינארט אין קרובים בירושלים, והוא היה גר בחדר לבדו.
לפי הנמסר היה ביינארט חבר הצה"ר.
חיים ביינארט היה אחראי בשעתו על שירות הידיעות של האצ"ל בירושלים, אולם בתקופת הסזון שוב לא היה פעיל (הוא פרש מפעילות בסוף 1943) . בשעה שצעד לביתו, לאחר שסעד במסעדת "תנובה" ברחוב אוסישקין, הקיפו אותו שלושה בחורים וביקשו ממנו להצטרף אליהם. הם הכניסו אותו למכונית ונסעו לכיוון חדרה. שם כיסו את עיניו והמכונית המשיכה בנסיעתה לעבר משמר העמק. ביינארט הוכנס למערה והושאר שם מספר ימים. אחר, העבירו אותו למתבן בעין חרוד ושם נערכה חקירתו. בשעת החקירה היו עיניו של ביינארט מכוסות, ואור חזק כוון אליו ועיניו דמעו כל הזמן. הוא סיפר להם שמזה שנה אינו פעיל ועל כן אינו יודע לענות על שאלותיהם, אולם החוקרים לא הניחו לו. הם ביקשו מקומות מסתור של מחסני הנשק בירושלים וכן את מקום מגוריו של מנחם בגין. כעבור שלושה שבועות שוחרר בייאנרט והורשה לשוב לירושלים.
דבר חטיפתו של ביינארט נודע מפי חברתו, שנהגה לבקרו בחדרו והיא שהודיעה למשטרה על דבר היעדרו.

מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
סזון


נושאים קרובים באתר דעת
סזון