חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

סזון: חטיפת יחזקאל גורדון

ד"ר יחזקאל גורדון נחטף מדירתו בירושלים ב-30 בנובמבר 1944. כעבור 12 ימי חקירה התברר להגנה כי גורדון נחטף בטעות והוחלט לשחררו

ד"ר יחזקאל גורדון היה החטוף הראשון בירושלים. הוא התגורר ברחוב עזה 22, אולם העוקבים אחריו גילו שבכל ערב הוא יוצא מביתו ונכנס לדירה בשדרות בן-מימון 24, וקרוב לחצות חוזר לביתו. ממצא זה הגדיל את החשד שהאיש עוסק בענייני המחתרת ועל-כן הוחלט לחטוף אותו לחקירה: (ארכיון צה"ל, תיק ארכיון הפלמ"ח, 21.801)
ביום חמישי, 30 בנובמבר 1944, בשעה 20:30, הגיענו למקום. ההבטחה תפסה את מקומה והייתה מוכנה להבטיח את הפעולה מהפתעות. כמו-כן היה שם טקסי. בשעה 21:40 הופיע המזהה והודיע שגורדון יצא בביתו... כעבור רגעים מאטים הופיע ד"ר גורדון, עבר בין 4 אנשי החולייה שחיכו לו על המדרכה שלפני הבית (בתוך הגן). בעוברו אותם קפץ מפקד הפעולה מאחור וב"הורדת זקיף" הכריעו. הוא נקשר מיד והוכנס לטקסי שיצא מיד לדרכו...
ממשיך ומספר מיקי האפט, שהיה מפקד החטיפה: (ראיון עם מיקי האפט, מכון ז'בוטינסקי כ8-129)
לאחר שהכנסנוהו למכונית, נסענו למגדל השמירה בין קריית-ענבים למעלה- החמישה. שם חיכו לנו יגאל אלון ושמעון אבידן ולחצו את ידי על ההצלחה. הוא "ישב" יותר משבוע . לא היכוהו, אך ישראל עמיר היה חוקר אותו ארוכות, יום יום. עיניו היו קשורו והתנאים שםלא היו טובים, כי היה חורף. שיטתו של עמיר הייתה - לדבר, לדבר ולמצוא אחיזה.
ד"ר גורדון בן הארבעים סיפר בחקירתו כי נולד ברוסיה והתחנך בצרפת, שם למד משפטים. בשנת 1935 עבר למצרים ושימש כפרופסור למשפטים באוניברסיטת קהיר. במלחמת העולם השנייה גוייס לצבא הצרפתי ונשלח לסוריה. לאחר כיבוש סוריה בידי האנגלים, עלה ארצה יחד עם אשתו ועבר לגור בירושלים ברחוב עזה 22 בדירת גג בת שני חדרים. בירושלים התיידד עם שניארסון, ששימש מזכיר האוניברסיטה העברית, אולם בגלל היעדר פקולטה למשפטים, ניסה את מזלו כעורך דין במשרדו של דניאל אוסטר. הוא הרבה לנסוע למצרים ושם נהג לקיים פגישות עם ראשי הקהילה היהודית. הכחיש כל קשר לאצ"ל או ללח"י. באשר לביקוריו התכופים ברחוב בן מימון סיפר, כי בגלל סיבות משפחתיות הוא נמנע מלישון בבית ונוהג ללכת בערבים אל ידידו שניאורסון, הגר ברחוב בן מימון. לקראת חצות, ולעיתים בשעת בוקר מוקדמת, הוא נוהג לחזור לביתו, כדי להוביל את בנו בן השלוש לגן. כאשר חוקריו הגיעו למסקנה כי האיש נחטף בטעות, לא הייתה עוד תועלת בהחזקתו, והם והחליטו לשחררו.

לאחר שחרורו סיפר כי חוטפיו קשרו את עיניו וסגרו את פיו, אולם אפשרו לו לכתוב אחת ליומיים לאשתו. כפי שהחטיפה באה לד"ר גורדון בהפתעה גמורה - כך גם השחרור. הוא הועבר בעיניים קשורות למכונית ושוחרר בשכונת גאולה בירושלים.

מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
סזון


נושאים קרובים באתר דעת
סזון