חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

סזון: חטיפת יעקב תבין

יעקב תבין מפקד שירות הידיעות של האצ"ל

ב-27 בפברואר 1945 נחטף יעקב אליעזר תבין (פרשטיי) בשעה שצעד ברחובה של תל-אביב. הוא הוחזק במעצר בקיבוץ עין-חרוד ונחקר שם תוך שימוש בעינויים קשים. שוחרר כעבור כחצי שנה, כאשר שחרורו היה התנאי של מנחם בגין להצטרפות ל"תנועת המרי העברי" (ראה ערך)

חטיפתו של יעקב אליעזר תבין ב-27 בפברואר 1945, הייתה החמורה ביותר מבין כל החטיפות שבוצעו בתקופת הסזון. בהיותו מפקד שירות הידיעות של האצ"ל ("הדלק") קיוו חוקריו לקבל ממנו ידיעות חשובות על האצ"ל ובמיוחד את מקום מגוריו של מנחם בגין, מפקד הארגון. זו הסיבה שתבין הוחזק במעצר זמן רב, כחצי שנה, וחקירתו לוותה בעינויים קשים. הוא שוחרר לאחר שבגין הציב זאת בתנאי להצטרפות האצ"ל ל"תנועת המרי העברי" (ראה ערך).

פרטים על חטיפתו של יעקב אליעזר תבין, בספר "הסזון, צייד אחים".

מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות


הערות לערך:
שם המעיר: דב הורביץ(אוזבק).
הערה: אחרי פיצוץ השגרירות ברומא,אני מסרתי בדואר 22 מכתבים לעתונות וחברי המממשלה האיטלקית,"הפיצוץ בוצע ע"י אצ"ל להזכיר לעולם את הצהרת בלפור יום 2 לנובמבר 1917".נאסרתי ב-19 לנובמבר 46' ישבתי בכלא "רג'ינה צ'לי ",ברומא ביחד עם יעקב תבין (אלי).אני הייתי המתורגמן שלו בכל החקירות באיטלקית.אני קיבלתי את הנעליים החומות קרועות העקב וסוליות לתיקון של ישראל אפשטיין ז"ל(נהרג בנסיון בריחה). שהגיע עם ההוראות לאיטליה.ישבנו בקומה שניה,אגף פוליטי,דלת תאנו היתה לרוב פתוחה.אחד הסוהרים היה לוקח את הבגדים לביתו הפרטי לכביסה וניקוי והיה מחזירם נקיים.ביחד איתנו ישב גם משה גלילי(קריבושה)אחד מראשוני המארגנים של עלייה ב' בשנת ה-30'.בקומה 3 ישבו,גם מרגלים וגם חברי הממשלה מימי מוסוליני.ביקרנו הבתאיהם הרבה פעמים.אהדת האיטלקים אלינו היתה גדולה ועודדו אותנו להמשיך במלחמת השחרור.אחרי תשעה חודשים בכלא שוחררתי והוברחתי לצרפת ומשם עליתי באלטלנה.
הכותב:דב הורביץ
גר ברמת-גן,טבנקין1 , 03-5719466,0544981943 מיקוד 52302
מקור ההערה: השתתפות פיזית אישית


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
סזון


נושאים קרובים באתר דעת
סזון