חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

בגין: פגישה עם דיין

באוגוסט 1944 נפגש משה דיין, ביוזמתו, עם מנחם בגין מפקד האצ"ל. בפגישה ביקש דיין להבין את דרכו של האצ"ל והתעניין במיוחד בביצוע הפעולות נגד השלטון הבריטי בארץ-ישראל.

באחד מימי אוגוסט 1944 הקיש משה דיין על דלת ביתו של אליהו רביד, ברחוב הקישון 71 בתל-אביב, וביקש לשוחח אתו. (ההיכרות ביניהם נקשרה, בתקופת "עם לוחם", אך הקשר לא היה אמיץ. לרביד לא היה מכשיר טלפון בביתו, לכן נבצר מדיין לתאם את הפגישה מראש). עכשיו סיפר דיין לרביד שהוא מעוניין ללמוד כיצד האצ"ל מבצע את פעולותיו, ולשם כך נקבעה פגישה נוספת, בהשתתפות של אליהו לנקין. היה זה לאחר ההתקפה על המטה המחוזי של הבולשת ברחוב ממילא בירושלים. לנקין, שלקח חלק בפעולה זו, היה יכול להסביר לדיין את פרטי התכנון והביצוע. דיין הביע את הערכתו ללוחמי האצ"ל ובסיום הפגישה, שאל אם אפשר לארגן פגישה בינו לבין בגין. רביד ענה כי עליו לשאול את הסכמתו של בגין וכי ישיב לו דבר. בגין הביע את הסכמתו ופגש את דיין בביתו של אליהו רביד. לימים כתב על אותה פגישה בגין בספרו "המרד":
בראשית המרד נפגשתי פעם יחידה עם אחד ממפקדי ההגנה החשובים, משה דיין. הוא ביקש להחליף אתי דעות. מאחר שהשמועה אמרה, כי הוא מן 'האקטיביסטים' בהגנה, הסכמנו לכך. החלפנו דעות. דיין סיפר לי רבות על ניסיונותיו בסוריה, אליה חדר בימי ממשלת וישי לביצוע פעולת חבלה במתקני מלחמה חשובים. האיש לא התפאר, אך ברור היה מתיאורו השקט, שלבו אינו חסר אומץ. בסוריה אבדה לו עינו; בוודאי לא אבד לו עוז-רוחו.
סיפרתי לדיין על מלחמתנו וערכה המדיני. בדברים רבים מצאנו הסכמה בינינו, לפחות בשיחה. דיין השמיע באוזני גם דברי עידוד מלבבים. הוא אמר כי לאחר פעולותינו החל ציבור הפועלים להתייחס 'בחיבה אל האצ"ל'. הוא שם לב לכך, שאנו עושים כל מה שאפשר כדי למנוע פגיעות ביהודים. אין הוא נכנס להערכת התוצאות הפוליטיות של מלחמתנו; על כך יכולות להיות תמיד שתי דעות. אולם הוא מעריך את פעולתנו בעיקר מבחינה חינוכית. אנחנו מוכיחים לנוער העברי כולו, כי אפשר ואפשר להכות בבריטים.

בסיום הפגישה, שאל בגין את דיין אם הוא בעד שיתוק פעולות האצ"ל בכוח (כפי שראשי הסוכנות היהודית איימו לעשות). דיין ענה שהוא נגד פעולה מעין זו, אבל הוא חייל, ואם יקבל פקודה - יבצע אותה.

על אותה פגישה כותב משה דיין: (ארכיון תולדות ההגנה 112/1117)
[...] ניגשתי אל מכרי הוותיק, אליהו מצדי (הוא גר ברחוב הקישון 71). מצאתי אותו יושב בבית. ברגע הראשון לא רצה להכניסני. מצאתי גם את אשתו (מרים מצדי).
אמרתי לו שאני רוצה להיפגש עם בגין. נבהל והשתיקני. הסברתי לו מדוע אני מעוניין להיפגש: לשמוע הסברה רעיונית וגם טכנית לשם הפקת לקחים בשבילנו לעתיד ...
אחר הצוהריים נפגשתי עם בגין בדירתו של מצדי. הוא לבוש יפה, שפם חום, משקפיים, שיניים קדמיות גדולות ודלילות.
שאלתי לדרכיהם והוא ענה לי כשעה וחצי - שעתיים ... אמר כי הוא מבין שלשם התקוממות דרוש כל היישוב, והוא מוכן לקבל את המנהיגות הקיימת רק אם תעבור לבסיס של מלחמה (תעבור "מבניין הסוכנות להרי הגליל"). הם יילחמו ובן-גוריון ינהל את המשא ומתן. לו ז'בוטינסקי היה חי, היו להם פרטנזיות גם לשלטון. בן-גוריון בסוכנות ובן-גוריון בוועד לשחרור לאומי אינם אותו הדבר ...
בעקבות הדו"ח של דיין, החל הש"י (שירות הידיעות של ההגנה) לשמור את צעדיו של אליהו רביד. בסופו של דבר נחטף רביד על-ידי ההגנה והוחזק במעצר באחד הקיבוצים במשך שלושה חודשים. (ראה ערך).


מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן
ערכים קרובים
דיין משה